Malíček upozorňuje, na Slovensku sa rodí stále viac detí predčasne

Na Slovensku sa rodí stále viac detí predčasne. Zbierkou 442 detských ponožiek a topánočiek pre najmenších na tento fakt upozornilo občianske združenie Malíček, ktoré podporuje rodiny s predčasne narodenými deťmi, poskytuje im poradenstvo a ďalšie formy podpory v ich zložitej situácii.

"Predčasné narodenie alebo popôrodné komplikácie dieťatka sú asi najťažšou skúškou, ktorej sú rodičia v živote vystavení. Je to obrovský šok, bolesť, neistota a strach," uviedla detská sestra Ľubica Kaiserová, predsedníčka výkonného výboru Malíčka, ktorý chce účinne pomáhať. Pomôcť má aj neobvyklá zbierka. Na jej konci zozbierané ponožky a topánočky zavesili na šnúru na bielizeň, ktorá mala dĺžku 26 metrov. Po vytvorení rekordu zbierku odovzdali novorodeneckým jednotkám intenzívnej starostlivosti v partnerských nemocniciach.

Na Slovensku sa minulý rok narodilo predčasne viac ako 6800 detí, čo znamená nárast takmer o 11% oproti predchádzajúcemu roku. Za predčasne narodené je považované dieťa, ktoré príde na svet pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Pôrodná hmotnosť týchto detí býva väčšinou menej ako 2500 gramov. Šancu na prežitie majú dnes i bábätká narodené po 24. týždni tehotenstva s hmotnosťou 500 až 750 gramov. Potrebujú však špeciálne prostredie a starostlivosť na novorodeneckých jednotkách intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti. Ich nevyvinuté orgány nedokážu bez pomoci zvládať samostatné dýchanie, udržiavanie telesnej teploty a trávenie.

Malíček, ktorého patrónkou je herečka Zdena Studenková, vznikol z iniciatívy štyroch matiek z Bratislavy a Prešova. Združenie umožňuje zdieľať skúsenosti a najnovšie odborné poznatky, sprostredkúva rodičom predčasne narodených detí kontakty na inštitúcie pôsobiace v tejto oblasti, organizuje stretnutia rodičov, príbuzných i verejnosti s odborníkmi. Spolupracuje s neonatológmi, psychológom, detskými neurológmi, pediatrami a špecialistami z ďalších lekárskych profesií.

TASR informovala Lenka Cigánková zo združenia Malíček.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: