Nemocnica v Revúcej nakupuje nové vlastné prístroje

Digitálny röntgen začali dnes montovať v nemocnici s poliklinikou v Revúcej. V skúšobnej prevádzke už v zdravotníckom zariadení funguje computer tomograf a mamograf. Ako pre TASR potvrdil ekonomický námestník neziskovej organizácie Ján Málik, nové prístroje nakupujú. V minulosti mala nemocnica podobné zariadenia len v prenájme, čo sa ukázalo ako neefektívne.

Skiagraf alebo digitálny röntgen umožňuje lekárom okamžité vyšetrenie. Pacienti nemusia čakať na chemické spracovanie svetlo citlivej fólie, zábery zraneného miesta vidí vyšetrujúci lekár vo svojom počítači okamžite. "Podobný prístroj sme už mali v nemocnici aj v minulosti, len sme ho prevádzkovali na základe nevýhodných zmlúv. Mali sme ho v prenájme od súkromnej spoločnosti. Takto nám neefektívne odtekali peniaze. Teraz sa snažíme o transparentné financovanie. Prístroje sme teda kúpili a po ich splatení zostanú v našom majetku. Pracovisko teda zostane na rovnakej úrovni, iba že verím, že po ich splatení budú nemocnici prinášať zisk," povedal Málik.

V revúckej nemocnici už takto kúpili mamograf, computer tomograf a ďalšie vybavenie rádiologického pracoviska a operačných sál. "Nemocnice nemajú veľké možnosti financovania. S dodávateľom prístrojov sme sa dohodli na úvere. Každý prístroj budeme splácať štyri roky. Mali sme však problém zaplatiť aj prvých 10 percent z ceny výrobku, no pomohli nám podnikateľské subjekty z regiónu, ktoré si uvedomujú dôležitosť dobre vybavenej nemocnice. Rovnako nám pomohli aj zdravotné poisťovne, ktoré nám preplatili niektoré pohľadávky z minulých rokov, keď nám uznali niektoré nadlimitné výkony," doplnil ekonomický námestník nemocnice.

Pri financovaní nového prístrojového vybavenia nemocnice bola najdôležitejšia dôvera medzi novým vedením nemocnice a súkromnými podnikateľmi. V regióne s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku to vôbec nebolo jednoduché. "O to viac nás mrzí, že nemocnicu, ktorá sa snaží zavádzať maximálne transparentné prvky financovania a vďaka nim si už začala získavať dôveru, dokáže diskreditovať internetový prieskum. V našom regióne drvivá väčšina obyvateľov netušila, že možno hlasovať za kvalitu pôrodnice, lebo nikto takéto hlasovanie u nás nepropagoval. Internetový prieskum navyše nikdy nedokáže zaručiť, či sa o kvalite vyjadrovali skutočne mamičky alebo neprajníci. Dovolím si povedať, že takýto prieskum by sa mal robiť papierovou formou. Som presvedčený, že každý primár rád odovzdá ženám dotazníky, ktoré môžu anonymne vyplniť a odovzdať na spracovanie," dodal Málik.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: