korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Uhliarik požiada vládu o mandát na dokončenie transformácie nemocníc

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) požiada vládu o mandát na dokončenie transformácie štátnych zdravotníckych zariadení na akciové spoločnosti. "Som aj politický realista a je situácia, aká je, požiadam vládu, aby zaujala jasné stanovisko, či dokončíme transformáciu. Ak mi vláda odobrí mandát na dokončenie transformácie, budem pokračovať v súlade so zákonom. Ak mandát nedostanem, pripravím všetky procesy tak, aby bolo všetko pripravené na rozhodnutie vlády, ktorá vyjde z predčasných parlamentných volieb," povedal dnes minister.


Poznamenal, že v prípade transformácie ide o vážne politické rozhodnutie, ale on osobne bol presvedčený, že toto je systémová zmena, po ktorej volajú lekári, keďže je to krok k ozdraveniu nemocníc. Uhliarik transformáciu z odborného hľadiska považuje za to najlepšie riešenie, ako zastaviť zadlžovanie nemocníc a zlepšiť podmienky pre lekárov, sestry a pacientov.

O zastavenie transformácie sa pokúšajú lekárske odbory. Ako dnes v reakcii na Uhliarikove slová povedal šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár, táto vláda už nemá morálne právo, ale ani možnosti kontroly dotiahnutia tohto procesu do takého stavu, ako predpokladá, teda, že nemocnice zostanú aj naďalej v rukách štátu.

Tridsaťjeden zdravotníckych zariadení by sa malo podľa návrhu novely zákona o zdravotných poisťovniach, účinnej od apríla, transformovať do konca tohto roka. V odôvodnených prípadoch by sa tento termín mohol posunúť o pol roka. O pol roka viac majú aj nemocnice ministerstiev vnútra a obrany.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: