Rádiofrekvencia - rádiofrekvenčné spevňovanie kože

Rádiofrekvencia - rádiofrekvenčné spevňovanie kože
Zdroj: bigstockphoto.com

Článok o tom čo je to rádiofrekvencia, aké benefity prináša toto ošetrenie našej pokožke tváre a celého tela. A v neposlednej rade tiež o tom, ako zistíme ktorý prístroj je efektívny a ktorý nie.

Rádiofrekvenčné spevňovanie kože využíva časť nízkofrekvenčného elektromagnetického vlnenia na vyvolanie novotvorby kolagénu v koži prípadne v tukovom tkanive ( pri ošetrovaní celulitídy). Názov rádiofrekvencia sa používa z toho dôvodu, že pri šírení rozhlasového signálu sa používa rovnaká frekvencia elektromagnetického vlnenia. Áno, znie to dosť neuveriteľne, ale je to tak. Rádiofrekvenčné ošetrenie je vlastne ošetrenie silným rádiovým vysielačom.

Princíp ošetrenia spočíva v tom, že sa prehreje kožný kolagén, jeho malá časť je tepelne poškodená a v priebehu pár mesiacov sa popálený kolagén nahrádza novým kolagénom. V závislosti od zapojenia a nastavenie RF prístroja sa môže takto ošetriť:

1. kožný kolagén

alebo

2. kolagén, ktorý vytvára prepážky v tukovom tkanive a spôsobuje vznik celulitídy (kolagén tu doslova obaľuje zhluky tukových buniek prejavujúce sa potom ako drobné oblé výčnelky, spôsobujúce hrbolatý povrch celulitídou postihnutej oblasti).

Ako si predstaviť tepelný efekt rádiového žiarenia Ak by sme trošku pozmenili frekvenciu rádiofrekvencie ocitli by sme sa v spektre mikrovlnného žiarenia. Tepelný efekt mikrovlnných rúr pozná každý. Rádiofrekvenčný efekt prístroja sa si tak môžeme predstaviť ako pôsobenie veľmi sofistikovanej mikrovlnnej rúry na kožu a tukové tkanivo.

Rádiofrekvencia spôsobila doslova revolúciu v rejuvenizácii pokožky . Umožňuje totiž: lifting a spevnenie ochabnutej kože redukciu vrások neinvazívne, teda bez narušenia kožného povrchu. Ošetrená osoba sa ihneď po zákroku môže vrátiť do práce.

Spôsobila ju firma Thermage v r 2002 uvedením historicky prvého klinicky použiteľného RF prístroja. Momentálne je na trhu veľké množstvo výrobcov a veľmi ťažko sa z nich dá vybrať firma vyrábajúca najlepšie RF zariadenie.

Ako zistíme, ktorý Rádiofrekvenčný prístroj je efektívny

V závislosti od počtu elektród (kontaktných plôšok) priložených pri ošetrení na kožu sa dajú RF prístroje rozdeliť na:

  • monopolárne (napr. Thermage)
  • bipolárne (napr. Syneron, Lumenis)
  • multipolárne (Dalim)

Pričom každý z prístrojov využíva inú frekvenciu elektromagnetického žiarenia. Pri monopolárnej rádiofrekvencii treba na vyvolanie efektu podstatne vyšší výkon vo wattoch, ako pri bi a multipolárnej rádiofrekvencii. Monopolárny rádiofrekvenčný prístroj nahrieva väčší objem tkaniva. A znovu analógia s mikrovlnkou – čím viac gramov treba ohriať, tým treba väčší výkon. No a tak znovu sa stáva výber najlepšieho prístroja komplikovanejší. Pri ošetrení, niektorými prístrojmi klient cíti pálenie až bolesť, pri niektorých sú tieto pocity minimálne.

Prvým efektom po ošetrení je tzv. okamžitá kontrakcia (stiahnutie) kolagénu. Vlákna tepelne poškodeného kolagénu sa totiž skracujú. Tento mechanizmus možno pozorovať pri položení surového mäsa na panvicu (časť svalov, teda mäsa, tvorí totiž tiež kolagén). Pri niektorých RF prístrojoch je tento efekt po ošetrení jasne viditeľný, pri niektorých nie. Tepelne poškodený kolagén sa z ošetreného tkaniva odbúrava v priebehu 2-3 týždňov. A tak tento efekt nehovorí nič o druhom trvalom efekte, ktorý nastáva 3-6 mesiacov po zákroku, novotvorbou a kontrakciou nového kolagénu.

Tento trvalý efekt nastane iba vtedy ak sa pri rádiofrekvenčnom ošetrení poškodí určité kritické percento kožného kolagénu. Ak nedosiahne tepelné poškodenie túto percentuálnu hranicu druhý, trvalý efekt nenastane, nerozbehne sa novotvorba kolagénu a ošetrovaná klientka neuvidí žiaden efekt. Ak sa kritické percento dosiahne, novotvorba kolagénu nastáva a pri prekročení tohto percenta sa novotvorba zvyšuje.

Ďalším kameňom úrazu sa pri ošetrovaní stáva citlivosť kolagénu toho ktorého človeka na teplo. U každého je rôzna a tak dosiahnutie poškodenia kritického percenta kolagénu sa stáva komplikovanejším a ešte viac to zamotáva výber toho najlepšieho prístroja.

Ďalším faktorom, ktorí vplýva na ošetrenie je skúsenosť ošetrujúceho s takýmto ošetrením, znalosť jeho mechanizmu a pod. Kritické percento poškodenia kolagénu sa dá dosiahnuť ľahko, napr. pri silnom popálení kože, ale ťažko sa to dosiahne ak to má byť bez popálenín a trvalých následkov vo forme jaziev.

Odpoveďou na výber prístroja, ktorý maximalizuje efekt ošetrenia a je zároveň bezpečný ( z hľadiska popálenín) je vybrať prístroj od renomovaného výrobcu a skúsenosť pracovníka, ktorý zákrok vykonáva.

Autor článku: MUDr. Rastislav Vrabec

Dátum zverejnenia: