V letnom tábore v Hronovciach liečia deti s epilepsiou hipoterapiou

V letnom tábore v Hronovciach liečia deti s epilepsiou hipoterapiou
Zdroj: bigstockphoto.com

Približne 200 detí v siedmich turnusoch absolvuje počas tohtoročných prázdnin v Hronovciach letný tábor spojený s jazdením na koni a hipoterapiou.

Tábor organizuje cestovná kancelária Aesculap, ktorá je vedľajšou hospodárskou činnosťou psychiatrickej nemocnice v Hronovciach. Jeden z turnusov je určený špeciálne pre deti postihnuté epilepsiou. "Tieto deti sú obmedzované svojou chorobou, hipoterapia u nich pôsobí vyrovnávajúco. Je dokázané, že kontakt so zvieratami má pozitívne účinky na psychický a fyzický stav detí s epilepsiou, čo využívame aj v hipoterapii," uviedla hipologička Klára Kováčová. Hipoterapia podľa nej pôsobí na zlepšenie sebavedomia, odbúranie nedôvery a strachu, zlepšuje komunikáciu s okolím a podporuje pocit samostatnosti. "Preto počas roka využívajú hipoterapiu aj pacienti z oddelení psychiatrickej nemocnice," uviedla.

V detskom tábore sa v každom turnuse vystrieda 30 detí nielen zo Slovenska ale aj Talianska, Chorvátska, Rakúska či Českej republiky. V jazdiarni v areáli nemocnice získajú základy jazdenia a naučia sa ovládať koňa. Postupne na ňom absolvujú vychádzky do okolitej prírody. "Túto časť majú deti najradšej, na hodinové vychádzky sa veľmi tešia," tvrdí Kováčová. Súčasťou pobytu v tábore je aj starostlivosť o zvieratá, ich čistenie, osedlávanie či uzdenie. Tábor má k dispozícii v súčasnosti 10 koní, časť z nich tvorí vlastný chov nemocnice a časť je prenajatá od súkromných vlastníkov. Deti sú rozdelené do šesťčlenných skupín podľa schopností. "Prichádzajú k nám deti, ktoré už vedia jazdiť i tie, ktoré ešte nikdy na koňovi nesedeli," uviedla hipologička.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: