Krajská rada Smer-SD v Žiline navrhuje zastaviť transformáciu štyroch nemocníc ŽSK

Krajská rada (KR) Smer-SD v Žiline odporučila poslancom strany urobiť v zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) kroky na zastavenie transformácie štyroch nemocníc v pôsobnosti samosprávneho kraja na akciové spoločnosti. Na tlačovej konferencii o tom dnes v Žiline informoval predseda KR Smer-SD v Žiline a zároveň predseda ŽSK Juraj Blanár.

Zdôraznil, že z 279 lekárov v nemocniciach ŽSK podáva výpoveď 144 lekárov, čo je 52 percent. „Pre porovnanie, v štátnych nemocniciach na území Žilinského kraja podalo z celkového počtu 892 lekárov výpoveď 190 lekárov, čo je 21 percent. Z tohto je jasne vidieť, že je ohrozená zdravotná starostlivosť v prípade, ak lekári výpoveď nestiahnu. A najviac budú ohrozené práve nemocnice ŽSK,“ povedal Blanár.

Spresnil, že v Dolnooravskej Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Dolnom Kubíne dali výpoveď všetci lekári z oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) a rádiodiagnostického oddelenia (RTG). „Úplne nefunkčné budú aj interné, neurologické a ortopedické oddelenie. V Liptovskej NsP Liptovský Mikuláš dali výpovede všetci lekári z oddelenia OAIM a Spoločných vyšetrovacích a liečených zložiek. Úplne nefunkčné budú oddelenia gynekologicko-pôrodnícke, chirurgické, traumatologické, OAIM a RTG. V Hornooravskej NsP Trstená budú úplne nefunkčné gynekologické a novorodenecké oddelenie. A v režime obmedzenej prevádzky budú poskytovať služby na internom a detskom oddelení. V Kysuckej NsP Čadca budeme mať problém s anesteziologickým oddelením, gynekologicko-pôrodníckom a chirurgickom oddelení a úplne nefunkčné bude neurologické oddelenie,“ uviedol Blanár.

Zastavenie transformácie nemocníc ŽSK bude podľa jeho vyjadrenia znamenať, že budú naďalej príspevkovými organizáciami. „Budeme sa domáhať, aby boli rovnako oddlžené ako štátne nemocnice. A čo je dôležité, vstúpime do rokovania s lekármi, ktorí dali výpoveď. Aby sme sa s nimi mohli dohodnúť a ponúknuť im možnosti na stiahnutie výpovede. Pretože sme od začiatku na ich strane. Naši lekári, naše nemocnice sú jednoznačne diskriminované platbami zo zdravotnej poisťovne oproti ostatným nemocniciam. Či už štátnym alebo súkromným,“ skonštatoval predseda ŽSK.

Pripomenul, že lekári si dali štyri podmienky. „Je to zastavenie transformácie. My sme boli prinútení pripravovať transformáciu, rovnako ako štátne nemocnice. Ďalšou podmienkou je zmena systému financovania. Aby sa jasne zmenil systém financovania a bol zverejnený. A nadväzujú platmi. Čiže, ak bude systém financovania zmenený, bude úplne jasné, koľko je finančných prostriedkov na to, aby sme mohli lekárom pridať. Je tam ešte požiadavka zabezpečiť dodržiavanie zákonníka práce. Nedostatok peňazí totiž produkuje to, že je nedostatok lekárov, ktorí musia veľakrát ťahať niekoľko služieb za sebou. A tým nedodržiavajú zákonník práce. So všetkými požiadavkami, o ktorých hovoria lekári, sme od začiatku súhlasili aj ich podporujeme,“ dodal Blanár.

„Ak pristúpime ako prví v našom kraji k zrušeniu transformácie, som presvedčený, že to bude významný posun v dialógu medzi lekármi a nami. A pokúsime sa ich primäť k tomu, aby stiahli výpovede. A my sa budeme snažiť všetky požiadavky presadzovať voči vláde tak, ako ich oni nadefinovali, pretože je to aj záujem ŽSK,“ uzatvoril Blanár.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: