Chirurgovia v Kalifornii oddelili siamské dvojčatá

Dvojročné siamské dvojičky - dievčatá, ktoré boli zrastené hruďou a bruchom, v utorok oddelili počas dlhej, zložitej operácie v detskej nemocnici v kalifornskom meste Palo Alto.

Operácia priniesla filipínskym sestrám Angeline a Angelice Sabucovým nezávislosť. Zákrok trval viac ako deväť hodín a vykonal ho tím vyše 40 ľudí. Uprostred popoludnia preniesli dievčatá do dvoch samostatných operačných sál, kde sa uskutočnila druhá fáza operácie - rekonštrukcia oblasti, kde boli zrastené. O dve hodiny preniesli sestry na jednotku intenzívnej starostlivosti a každá mala jazvu cez celú hruď až po pupok.

"Toto je splnený sen," povedala ich matka Ginady Sabucová cez slzy novinárom, keď sa operácia skončila. "Slová nemôžu vyjadriť, ako sa naša rodina cíti," dodala. Vedúci chirurg Dr. Gary Hartman informoval, že zákrok prebehol hladko. "Dlhodobé vyhliadky sú také, že by sme mali mať pár šťastných, zdravých dievčatiek. Nevidíme žiadnu prekážku pre úplné zotavenie," povedal Hartman.

Dievčatá sa vlani s matkou presťahovali do Spojených štátov. Darilo sa im dobre, vzhľadom na dané problémy. Naučili sa chodiť napriek tomu, že boli otočené tvárami k sebe. Dr. Hartman však uviedol, že keby zostali spojené, hrozili by im dlhodobé zdravotné problémy - napríklad by sa im čoraz viac poškodzovala stavba kostry a svalstvo. Pri operácii bolo potrebné oddeliť pečene, bránice, hrudné kosti a tiež hrudné a brušné svaly.

Pri rekonštrukcii bolo potrebné zakryť "okno", ktoré zostalo v ich hrudiach po oddelení, povedal plastický chirurg Dr. Peter Lorenz. Dievčatkám dali sedatíva a lekári uviedli, že ich prebudia už dnes. V nemocnici budú podľa očakávania najmenej dva týždne.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: