Sestry kritizujú SLK za jej postoj k riešeniu ich miezd

Zdravotným sestrám sa nepáči postoj Slovenskej lekárskej komory (SLK), ktorá pre nesystémovosť žiada stiahnutie návrhu zákona zaoberajúceho sa zlepšením mzdového ohodnotenia sestier. Stanovisko SLK dnes prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Mária Lévyová označila za porušenie všetkých doterajších dohôd o spolupráci. Podľa komory pripomienka lekárov znevážila prácu sestier a pôrodných asistentiek.

Riešenie mzdového ohodnotenia sestier a pôrodných asistentiek v samostatnom zákone nebude podľa SKSaPA smerovať k diskriminácii iných povolaní v rezorte ako lekárov, sanitárov či laborantov, čo im vyčítalo mnoho zástupcov ostatných zdravotníckych povolaní. "Jeho prijatie by vytvorilo určitý stred-medián, od ktorého by sa mohli odvíjať platy aj iných zdravotníckych pracovníkov," zdôraznila Lévyová. Poznamenala, že takýto zákon by pomohol odborárom pri ich rokovaniach, keďže by mali stanovený základ, od ktorého by sa mohli odvíjať.

Návrh zákona, ktorý by mal zlepšiť mzdové ohodnotenie slovenských sestier a pôrodných asistentiek, považujú za nesystémové riešenie Slovenská lekárska komora, štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, Asociácia nemocníc Slovenska či Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, ale aj ministerstvo pôdohospodárstva. Viacero zainteresovaných subjektov pre nesystémovosť či "diskrimináciu" ostatných zdravotníckych pracovníkov žiadalo v rámci medzirezortného pripomienkového konania, ktoré sa dnes skončilo, stiahnutie spomínaného návrhu.

Ako vyplýva z návrhu právnej normy o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, ich mzdy by od budúceho roka nemali klesnúť pod určitú hranicu. Návrh počíta so zvýšením miezd na úroveň od 640 eur do 928 eur v závislosti od dĺžky praxe. Právna norma by pravdepodobne mala platiť od apríla 2012, pričom sa vzťahuje na všetky sestry a pôrodné asistentky bez ohľadu na druh zamestnávateľa.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: