T. Mikuš: Transformácia nemocníc na akciované spoločnosti musí byť zastavená

Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti by mala byť podľa predsedov vyšších územných celkov zastavená. Vyhlásil to po dnešnom stretnutí s Lekárskym odborovým zväzom (LOZ) predseda združenia SK 8 a zároveň predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš.

"Sme presvedčení, že v súčasnej dobe musí byť transformácia nemocníc na akciové spoločnosti zastavená. Myslíme si, že zmena nemocníc nepredstavuje v súčasnosti a v tejto podobe systémové opatrenia," zdôraznil Mikuš.

LOZ takýto názor predsedov krajov na transformáciu nemocníc teší. "V tejto chvíli slovenské zdravotníctvo potrebuje úplne niečo iné, ako aby sa nemocnice menili na akciové spoločnosti," podotkol šéf LOZ Marian Kollár. Predsedovia samosprávnych krajov vyzývajú podľa Mikuša na dialóg všetkých zodpovedných. V ňom by mala byť napríklad stanovená hustota a organizačná štruktúra poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí sú naviazaní na verejné financie. Tiež by sa malo podľa neho zamedziť nesystémovým zasahovaniam zo strany poisťovní do hospodárenia nemocníc. "Pretože nie je možné, aby v polovici hospodárskeho roku niekto povedal, že od ďalšieho mesiaca nezazmluvní nejaké oddelenie," opísal Mikuš.

Dialóg má zároveň podľa neho priniesť jednotlivým nemocniciam nediskriminačné financovanie. "Nie je možné, aby mali nemocnice rôzneho typu za ten istý úkol inú platbu," dodal Mikuš. Župani takisto podľa jeho slov chcú, aby boli preplatené všetky nadlimitné výkony, ktoré boli urobené v záujme zdravia pacienta. "Vyzývame ministra Uhliarika, aby pokračoval v dialógu a zabránil kolapsu zdravotníctva," doplnil Mikuš. Dôvodom vyhrotenej situácie v zdravotníctve sú v súčasnosti výpovede asi tretiny lekárov pracujúcich v nemocniciach, ktorým plynie do decembra výpovedná lehota. Podľa Mikuša je situácia v každom kraji rôzna, no napríklad v Trnavskom kraji sú tri nemocnice, ktoré patria pod VÚC. Z toho v nemocnici v Dunajskej Strede nedal výpoveď ani jeden lekár, v nemocnici v Galante tak urobili traja a v nemocnici v Skalici približne tretina. "Tam je situácia vážna, ale nemám žiadne indície, že by bola kritická, že bolo ohrozené zdravie pacienta," opísal Mikuš.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: