Transformácia nemocníc nebude ďalej prebiehať

Prezident SR Ivan Gašparovič odporučil ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi (KDH), aby zastavil transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Podľa hlavy štátu vo verejnosti prevládajú obavy, že transformácia nemocníc by smerovala k ich privatizácii a tým k zrušeniu štátnych zdravotníckych zariadení. Súčasne sa obrátil aj na lekárske odborové zväzy, aby iniciovali stiahnutie výpovedí zdravotníkov.

"Po stretnutí s ministrom zdravotníctva a telefonickom rozhovore s pani premiérkou (Ivetou Radičovou, SDKÚ-DS) som sa rozhodol, že transformácia nebude ďalej prebiehať. Vláde som odporučil, aby neprijala zriaďovacie listiny a aby táto transformácia bola odložená až do volieb," uviedol Gašparovič. Prezident je presvedčený, že ak by viac ako 2000 lekárov naraz odišlo z nemocníc, vyvolalo by to kolaps zdravotníctva. "Po tomto mojom rozhodnutí, a to je jedna z ich žiadostí, netransformovať zdravotnícke zariadenia, by mali aj oni (lekári, pozn. TASR) zvážiť ďalšie kroky," dodal. Zároveň poukázal na to, že v súčasnosti by bolo najlepšie, keby sa vláda rozhodla novelizovať zákon a vypustiť vetu, ktorá prikazuje vláde transformovať.

Šéf rezortu zdravotníctva potvrdil, že dnes s prezidentom hovoril o transformácii, podrobnosti však konkretizovať nechcel. Pripustil však, že hlava štátu má právo zakladateľské listiny nových akcioviek nepodpísať. O zastavenie transformácie sa pokúšali lekárske odbory a zmenou zákona sa o to snažila i opozícia, ktorá dnes avizovala zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na túto tému. Lekári zastavením zmeny nemocníc podmieňujú aj stiahnutie hromadných výpovedí. Šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár rozhodnutie prezidenta privítal, zdôraznil ale, že pre lekárov je dôležité zrušenie transformácie.

"Treba veľmi pozitívne vnímať toto rozhodnutie pána prezidenta, pretože dáva nám dobré predpoklady, že by mohli byť v krátkom čase splnené všetky naše štyri požiadavky, ktoré jediné môžu odstrániť krízu slovenského zdravotníctva," reagoval pre TASR. Ako poznamenal, z doterajších vyjadrení ministerstva vyplynulo, že s ostatnými požiadavkami lekárov by nemal byť problém. Odbory naďalej trvajú aj na legislatívnych zárukách riešenia ich požiadaviek. Potom by sa mohlo začať so sťahovaním výpovedí.

Minister Uhliarik po stredajšom (2.11) rokovaní kabinetu avizoval, že tento mesiac predloží vláde na schválenie stanovy a zakladateľské listiny akcioviek v prípade 24 nemocníc. Transformáciu označil za najlepšiu cestu ako zastaviť zadlženie zdravotníctva a nemocníc. Tridsaťjeden zdravotníckych zariadení by sa malo podľa platnej novely zákona o zdravotných poisťovniach, účinnej od apríla, transformovať do konca tohto roka. V odôvodnených prípadoch by sa tento termín mohol posunúť o pol roka. O pol roka viac majú aj nemocnice ministerstiev vnútra a obrany.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: