ÚVZ SR varuje pred očnou linkou z Pakistanu i pleťovou vodou z Konga

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré boli zaznamenané kontrolórmi v Portugalsku a Írsku. Je však možné, že sa vyskytujú aj na slovenskom trhu.

Do zoznamu nebezpečných výrobkov bola zaradená kajalová očná linka Hashmi Kajal Eyeliner. Kozmetika z Pakistanu obsahuje neprípustne vysoké množstvo olova. "Olovo a jeho zlúčeniny je látka s predpokladanými karcinogénnymi účinkami na človeka, negatívne ovplyvňuje najmä tráviaci trakt, krvný obeh, srdcovo-cievny systém, CNS, obličky, imunitný systém, reprodukciu a dýchanie," vysvetľuje riziko ÚVZ SR.

Okrem očnej linky medzinárodný zoznam nebezpečných výrobkov bol doplnený tiež o pleťovú vodu Caro White – Lightening beauty lotion with carrot oil (Demokratická republika Kongo), Lightening beauty body lotion, krém Lightening beauty cream a mlieko na zosvetlenie pokožky Lait Traitant Eclaircissant (Pobrežie Slonoviny). Všetky uvedené produkty majú obsahovať hydrochinón, ktorý môže spôsobiť kožné alergie a používa sa iba do výrobkov na nechtový dizajn.

"Spotrebiteľom odporúčame, aby uvedené výrobky nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali," uvádza ÚVZ SR.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: