Hnačkové ochorenia detského veku

Hnačkové ochorenia detského veku
Zdroj: bigstockphoto.com

Synonymom používaným pre hnačkové ochorenia je aj dyspepsia alebo dyspeptický syndróm. V detskom veku nie sú takéto ochorenia ničím výnimočným. Ich základným prejavom sú hnačky. Typická je zvýšená frekvencia vylučovania stolice oproti stavu pred ochorením, riedka až vodnatá konzistencia, zmena farby stolice (napr. zelená), prítomnosť prímesí ( hlien, krv, parazity), ako aj silný zápach.

Možné príčiny

Hnačkové ochorenie môže byť spôsobené obrovským množstvom príčin; delíme ich do dvoch veľkých skupín:

 • hnačky infekčného charakteru (príčinou je patogénny mikroorganizmus nachádzajúci sa v tráviacom trakte alebo v ďalších systémoch tela). Môže ísť o gastroenteritídu, enteritídu, otitis media, pneumóniu alebo infekciou močových ciest.
 • hnačky neinfekčného pôvodu spôsobené napríklad užívaním liekov a chemikálií (antibiotiká, chemoterapeutiká, otrava hubami); alergiou - najčastejšie na nejakú potravinu; autoimunitným procesom (ulcerózna kolitída, Crohnova choroba; nevhodnou prípravou a skladovaním potravín a jedál; respektíve ide o hnačky vzniknuté na psychogénnom podklade.

Nebezpečná dehydratácia

Hnačkové ochorenie sprevádza, najmä vzhľadom na príčinu vedúcu k hnačke, aj množstvom ďalších symptómov. Dôležité je uvedomiť si, že vodnatou a častou stolicou dieťa, zvlášť tie najnižšie vekové kategórie – novorodenec, dojča, batoľa, stráca veľmi rýchlo veľké množstvo vody a minerálov čo vedie k dehydratácii. Môže sa končiť až rozvratom vnútorného prostredia a šokom. Správnym prístupom k problému zo strany rodičov sa dá týmto extrémnym situáciám predísť.

Symptómy dehydratácie:

 • suché sliznice, vznik bielych povlakov v ústnej dutine, na perách, popraskané pery
 • dieťa sa menej potí, netvoria sa slzy
 • málo moči, moč je tmavý
 • má vpadnuté oči, špicatý nos, výraznejšie lícne kosti
 • studené, vlhké končatiny
 •  sťažuje sa na bolesť hlavy, slabosť, únavu, závraty; menšie deti sú podráždené, plačlivé alebo naopak spavé

V domácom prostredí je nevyhnutné zabezpečiť nasledujúce postupy:

1. Rehydratovať (tj. navrátiť do organizmu stratené tekutiny a minerály). Najlepšie je použiť špeciálne roztoky voľne dostupné v lekárni (napr. Kulíšek, Rehydron, Fluidex), ktoré sú zložené zo sodíka, draslíka, chlóru, glukózy. Pri ich príprave a použití je dôležité riadiť sa pokynmi lekárnika a príbalového letáku. Uvedené prípravky sa nesmú obohacovať o iné tekutiny ako džús, sýtená minerálka, sladený nápoj – pretože sa liečivý efekt stráca. Uvedené prípravky podávame pomaly, často, v malých dávkach tak, aby sa ich účinné látky v tenkom čreve postupne vstrebávali. Okrem uvedených rehydratačných roztokov podávame dieťaťu aj nesladený čaj, nesýtené minerálky – takisto pomaly a v malých dávkach.

2. Po zmiernení príznakov začíname s následnou realimentáciou (postupným návratom k pôvodnej strave, ktorú dieťa prijímalo pred ochorením). Jedlá pripravujeme z nasledovných potravín, ktoré sú dobre akceptované tráviacim traktom a veľmi ho nezaťažujú: ryža a ryžový odvar, zemiaky, banány, mrkva, strúhané ošúpané jablko, sucháre, suché biele pečivo. Pokrmy pripravujeme na vode, bez pridania tukov a mlieka.

Dôležité tiež je:

 • Dodržiavať dôslednú hygienu rúk, okolia konečníka, udržiavať krátke, čisté nechty.
 • Zabezpečiť čistú osobnú a posteľnú bielizeň, pokojné a teplé prostredie.
 • Minimalizovať výraznú fyzickú aktivitu.
 • Ak dieťa trpí bolesťami brucha spôsobenými nadmernou tvorbou črevných plynov, je vhodné (po porade s detským lekárom) podávať digestívum alebo probiotikum ( Hylak).
 • Súčasne sledovať zmeny konzistencie, frekvencie, farby stolice ako aj prejavy dehydratácie.
 • V prípade, že je hnačka spojená s vracaním, horúčkou a potením  či dochádza k prudkému zhoršeniu zdravotného stavu, je potrebné ihneď navštíviť lekára!

Autor článku: Mgr. Slávka Mrosková, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: