LOZ: Ak sa zruší transformácia, nič by nemalo stáť v ceste k stiahnutiu výpovedí

Ak by vláda zrušila transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti, s ostatnými požiadavkami by minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) nemal mať zásadný problém a lekári by tak do 1. decembra mali stihnúť stiahnuť svoje výpovede. Pre TASR to povedal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár.

Ďalšie tri požiadavky, ktoré odborári pri podávaní výpovedí mali, sú podľa LOZ rovnako dôležité pre ďalší vývoj zdravotníctva. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik však podľa Kollára povedal, že vie všetko okrem transformácie zagarantovať a splniť. "Ak by sa uzavrela a nejakým spôsobom dohodla transformácia, vyzerá, že už by nemuselo nič stáť v ceste, aby sme to do toho 1. decembra stihli a odvrátili odchod lekárov,“ vyhlásil šéf odborového združenia. Práve na začiatku decembra sa totiž skončí výpovedná lehota lekárom, ktorí výpovede podali k 1. októbru.

V ďalších troch požiadavkách LOZ vyzýva k dodržiavaniu Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovaniu systému a lepšiemu mzdové ohodnoteniu lekárov. V týchto krokoch chcú odborári od vlády riešenia a záruky, že ich skutočne splní. „My to nemôžeme nechať v rovine sľubov alebo deklarácií. Tam vláda musí jasne povedať, čo spraví a ako to spraví,“ dodal.

Prezident Ivan Gašparovič o transformácii nemocníc rokuje dnes s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Koncom minulého týždňa hlava štátu odporučila ministrovi zdravotníctva Ivanovi Uhliarikovi, aby zastavil transformáciu nemocníc. "Po stretnutí s ministrom zdravotníctva a telefonickom rozhovore s pani premiérkou som sa rozhodol, že transformácia nebude ďalej prebiehať. Vláde som odporučil, aby neprijala zriaďovacie listiny a aby táto transformácia bola odložená až do volieb," uviedol Gašparovič. Zastavenie transformácie by však podľa Kollára nestačilo. „Hovoríme stále o zrušení, lebo niečo odsunúť na dva, tri mesiace a začať nový kolotoč si celkom v tejto chvíli nevieme predstaviť,“ uviedol.

K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. Ďalšie výpovede by mali padnúť na konci tohto mesiaca. V nemocniciach pracuje celkovo asi 6500 lekárov. Niektorí od začiatku októbra výpovede stiahli. Podľa ministerstva zdravotníctva tak urobilo asi 300 z nich, podľa odborárov je v obehu stále 2386 výpovedí. Minulý týždeň LOZ vyhlásilo, že ubudlo 141 a pribudlo 116 výpovedí.

I. Gašparovič: Garantujem, že transformácia nemocníc do volieb nebude

Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) už nemá možnosť predložiť na rokovanie vlády návrh ministerstva zdravotníctva na transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Dôvodom je súčasný legislatívny stav, v ktorom exekutíva potrebuje súhlas prezidenta na túto zmenu, čo však nemá. Uviedol to dnes prezident SR Ivan Gašparovič po stretnutí s predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS).

"Pán minister (Ivan Uhliarik, KDH) síce hovorí, že zo zákona si musí splniť povinnosť (predložiť návrh, pozn. TASR), áno, zákon mu to hovorí, ale ústavný zákon dáva mne právo o tom rozhodnúť... Môžem jednoznačne garantovať, že transformácia do vzniku novej vlády nebude," podčiarkol.

Premiérka pri tejto príležitosti informovala, že už požiadala šéfa rezortu zdravotníctva, aby pripravil vyhlášku, ktorá by zabezpečila prísne a jasné rozpočtové pravidlá pre nemocnice, ktoré sa v súčasnosti oddlžujú. "To oddlžovanie musí prebiehať tak, aby sa znovu tie peniaze nestratili vo vzduchoprázdne, ale aby zabezpečili riadnu zdravotnú starostlivosť," vysvetlila Radičová. Výdavky vyčlenené na oddlženie by podľa nej mali v prvom rade nemocnice nasmerovať na splatenie dlhov voči Sociálnej poisťovni.

Obaja ústavní činitelia sa zhodili na stanovisku, že by teraz približne 2000 lekárov, ktorým plynie výpovedná lehota, mali svoje výpovede stiahnuť. Urobiť by tak mali hlavne "v záujme pacientov". "Pokračovať v rozhovoroch o podobe riešení v zdravotníctve by mali už s novou vládou," dodala šéfka exekutívy.

Aby bol súčasný postoj prezidenta zakotvený legislatívne, prezident navrhol dve riešenia. Prvým je predĺženie realizácie transformácie do konca roka 2012. Druhou možnosťou je vypustenie vety, ktorá tento proces upravuje. Premiérka poukázala aj na variant, ktorý umožňuje obísť hlasovanie v parlamente. "To, čo už je v zákone, je posunutie transformácie do júna, pri výnimočných okolnostiach. A dovolím si tvrdiť, že predčasné voľby výnimočnou okolnosťou sú," povedala s tým, že takýto odsun by umožnil ponechať definitívne rozhodnutie na vládu, ktorá vzíde z predčasných volieb v marci.

Minister Uhliarik po stredajšom (2.11.) rokovaní kabinetu avizoval, že tento mesiac predloží vláde na schválenie stanovy a zakladateľské listiny akciových spoločností v prípade 24 nemocníc. Pripustil však, že hlava štátu má právo zakladateľské listiny nepodpísať.

Transformáciou nemocníc by sa mala zaoberať na mimoriadnej schôdzi aj Národná rada SR na návrh opozičného Smeru-SD.

Predseda Občianskeho združenia Fórum nezávislých názorov (OZ FNN) Branislav Sepeši nechápe, ako je možné, že tretina nemocničných lekárov a celkovo len desatina všetkých lekárov drží pod krkom celý štát. "Nechápem, ako je možné, že ešte aj prezident republiky, od ktorého sa čaká zodpovednosť za štát, dáva za pravdu teroristickým praktikám, ohrozujúcim zdravie občanov," poznamenal.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: