Uhliarik má napriek pozastaveniu transformácie predložiť vláde dokumenty

Predsedníctvo KDH súhlasí s pozastavením transformácie nemocníc na akciové spoločnosti do vzniku novej vlády. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) však pripraví a predloží všetky dokumenty podľa zákona pre rokovanie vlády. Vyplýva to z uznesenia, ktoré prijalo predsedníctvo po tom, ako líder KDH Ján Figeľ a minister Uhliarik rokovali s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS).

Okrem toho predsedníctvo vyjadrilo podporu ministrovi Uhliarikovi pri realizácii celkovej reformy zdravotníctva, ktorej cieľom je kvalita a dostupnosť zdravotníckych služieb pre občanov. Stranícky orgán zároveň odmietol politizáciu situácie v zdravotníctve zo strany Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a parlamentnej opozície. KDH sa nazdáva, že tým môže dôjsť k ohrozeniu pacientov, ich zdravia aj životov.

Podľa údajov odborov podalo vyše 2400 lekárov pracujúcich v slovenských nemocniciach k 1. októbru tohto roka výpovede. Ďalšie výpovede by mali padnúť na konci tohto mesiaca. Lekárom na stiahnutie výpovedí nestačí pozastavenie transformácie nemocníc, ktoré avizuje prezident Ivan Gašparovič a premiérka Radičová. Žiadajú jej úplné zrušenie zákonom, a tiež splnenie ďalších ich požiadaviek. Hovoriť o nich chcú s prezidentom aj premiérkou. Ústavní činitelia rokovali o transformácii dnes.

Hlava štátu oznámila, že Radičová nemá možnosť predložiť na rokovanie vlády návrh ministerstva zdravotníctva na transformáciu nemocníc. Dôvodom je súčasný legislatívny stav, v ktorom exekutíva potrebuje súhlas prezidenta na túto zmenu, čo však nemá. "Pán minister (Ivan Uhliarik, KDH) síce hovorí, že zo zákona si musí splniť povinnosť (predložiť návrh, pozn. TASR), áno, zákon mu to hovorí, ale ústavný zákon dáva mne právo o tom rozhodnúť... Môžem jednoznačne garantovať, že transformácia do vzniku novej vlády nebude," podčiarkol prezident.

Premiérka informovala, že už požiadala ministra Uhliarika, aby pripravil vyhlášku, ktorá by zabezpečila prísne a jasné rozpočtové pravidlá pre nemocnice, ktoré sa v súčasnosti oddlžujú. "To oddlžovanie musí prebiehať tak, aby sa znovu tie peniaze nestratili vo vzduchoprázdne, ale aby zabezpečili riadnu zdravotnú starostlivosť," vysvetlila Radičová. Výdavky vyčlenené na oddlženie by podľa nej mali v prvom rade nemocnice nasmerovať na splatenie dlhov voči Sociálnej poisťovni.

Transformáciou nemocníc by sa mala zaoberať na mimoriadnej schôdzi aj Národná rada SR na návrh opozičného Smeru-SD. Sociálni demokrati žiadajú čo najrýchlejšie definitívne zastavenie transformácie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: