I. Uhliarik očakáva, že lekári po zastavení transformácie stiahnu výpovede

Po tom, čo dnes prezident Ivan Gašparovič po rokovaní s premiérkou Ivetou Radičovou garantoval, že nemocnice sa do vzniku novej vlády nebudú transformovať na akciové spoločnosti, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) očakáva, že lekári stiahnu svoje výpovede.

"Najzásadnejšia podmienka odborárov je splnená, pripájam sa k prezidentovi a premiérke a očakávam, že lekári stiahnu výpovede. O platoch sa dá rozprávať aj bez rukojemníkov pacientov," uviedol vo svojom stanovisku minister. Požadovať platy vo výške 2000 až 4000 eur je však podľa ministra nereálne. Lekárski odborári pritom oznámili, že na stiahnutie výpovedí im nestačí pozastavenie transformácie nemocníc. Žiadajú jej úplné zrušenie zákonom a tiež splnenie ďalších ich požiadaviek. Hovoriť o nich chcú s prezidentom aj premiérkou.

Uhliarik v stanovisku uvádza, že zastavenie transformácie znamená prehlbovanie súčasného nevyhovujúceho stavu nemocníc, ktorý na vlastnej koži cítia pacienti, ale aj lekári. Rešpektuje však rozhodnutie prezidenta a jeho dohodu s premiérkou na zastavení transformácie. Pre rokovanie vlády však pripraví všetky potrebné dokumenty na vznik akciových spoločností. "O tom, či budú nemocnice fungovať na základe transparentných pravidiel a pod prísnou kontrolou zákona, ale rozhodne až nová vláda po voľbách," povedal minister. Oddlžovanie nemocníc bude podľa Uhliarika pokračovať. "Ak by sme zmenili zákon, oddlžovanie by sa zastavilo," dodal.

"Pán minister (Ivan Uhliarik, KDH) síce hovorí, že zo zákona si musí splniť povinnosť (predložiť návrh, pozn. TASR), áno, zákon mu to hovorí, ale ústavný zákon dáva mne právo o tom rozhodnúť... Môžem jednoznačne garantovať, že transformácia do vzniku novej vlády nebude," vyhlásil dnes Gašparovič po rokovaní s premiérkou Ivetou Radičovou.

Premiérka pri tejto príležitosti informovala, že už požiadala šéfa rezortu zdravotníctva, aby pripravil vyhlášku, ktorá by zabezpečila prísne a jasné rozpočtové pravidlá pre nemocnice, ktoré sa v súčasnosti oddlžujú. "To oddlžovanie musí prebiehať tak, aby sa znovu tie peniaze nestratili vo vzduchoprázdne, ale aby zabezpečili riadnu zdravotnú starostlivosť," vysvetlila Radičová. Výdavky vyčlenené na oddlženie by podľa nej mali v prvom rade nemocnice nasmerovať na splatenie dlhov voči Sociálnej poisťovni.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: