Štrajk lekárov je dnes len a len o platoch, tvrdí I. Uhliarik

Štrajk lekárov je dnes len a len o platoch, tvrdí I. Uhliarik
Zdroj: bigstockphoto.com

Štrajk lekárov, ktorí sa prostredníctvom hromadných výpovedí snažia dosiahnuť naplnenie svojich požiadaviek, je podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika v súčasnosti "len o platoch". Dôvodom je podľa jeho slov to, že prezident SR Ivan Gašparovič zastavil transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti. Toto rozhodnutie vzhľadom na predčasné voľby rešpektovala aj premiérka Iveta Radičová.

Uhliarik poukázal na to, že väčšiu garanciu ako dala hlava štátu a predsedníčka vlády odborárom nemožno dať. O tom, či sa bude pokračovať v transformácii, má rozhodnúť nová vláda a parlament. Prípadné zrušenie transformácie sa totiž musí realizovať prostredníctvom zmeny zákona. Ten platný počíta s tým, že sa nemocnice zmenia na akciovky najneskôr do leta budúceho roku. Minister je presvedčený, že zastavenie transformácie znamená zachovanie súčasného zlého stavu nemocníc.

Šéf rezortu opätovne vyzval lekárov, aby prestali ohrozovať pacientov. "Transformáciu ako hlavnú požiadavku sme zastavili," vyhlásil. Dohoda má existovať aj na dodržiavaní Zákonníka práce a jeho kontrole. Štrajk tak podľa jeho slov je už len o platoch. Myslí si však, že odborári by mali zreálniť svoje požiadavky. Žiadajú základný plat od 1250 do 2400 eur, čo však podľa ministra v reáli po započítavaní príplatkov predstavuje 2000 až 4000 eur. "Toto je grécka cesta, na ktorú sa odmietam vydať." Vyčíslil, že takéto zvýšenie by si ročne vyžiadalo asi 200 miliónov eur.

K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach. Ďalšie výpovede by mali padnúť na konci tohto mesiaca. V nemocniciach pracuje celkovo asi 6500 lekárov. Niektorí od začiatku októbra výpovede stiahli. Podľa ministerstva zdravotníctva tak urobilo asi 300 z nich, podľa odborárov je v obehu stále 2386 výpovedí. Minulý týždeň odbory vyhlásili, že ubudlo 141 a pribudlo 116 výpovedí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: