Terapeutický pes predviedol deťom z Ruskova svoje špeciálne schopnosti

Terapeutický pes predviedol deťom z Ruskova svoje špeciálne schopnosti
Zdroj: bigstockphoto.com

Špeciálne schopnosti predviedol dnes cvičený pes-terapeut deťom v Materskej škole v Ruskove (okr. Košice-okolie). Cvičená štvorročná sučka wiemarského stavača Magie dokáže podľa majiteľky Jany Drábikovej budovať sebadôveru dieťaťa, zlepšovať jeho komunikáciu aj motorické schopnosti.

"Je veľmi vhodná pre dyslektikov, deti sa pri nej uvoľnia," uviedla pre TASR Drábiková z košického Centra voľného času na Orgovánovej, pracovisko Kvietok. Pes terapeut skladá skúšky, tie sa musia po čase opakovať, pretože by sa mu mohla zmeniť povaha. Drábiková využíva svojho špeciálne cvičeného psa na prednášky v školách a v škôlkach prevažne v Košiciach - okolí. "Učí deti, ako sa správať ku všetkému živému, dnešné deti sú tak trochu hrubšie, nemajú cit k zvieratkám," priblížila Drábiková.

Dnešný program bol pre malých Ruskovčanov zameraný najmä na rozvoj motoriky a koordináciu pohybov. Psovi na krk viazali jemné papierové mašle, vydávali povely a zároveň ho pri pohyboch napodobňovali. Podľa doktorky dokáže terapeutický pes upokojiť a povzbudiť aj vystrašené dieťa. "Stáva sa nám často, že dieťa má spočiatku v očiach slzy, ale po chvíľke prichádza k psovi bližšie a bližšie," opísala. Tichšie deti dokáže cvičený pes podnietiť, aby komunikovali. "Je pre nich impulzom, ktorý ich prinúti rozprávať." Deti môžu na konci programu ukázať prekonanie strachu testom odvahy. "Najlepšie je, keď sa osmelia a podajú psíkovi z vlastných pier jablko," vysvetlila Drábiková.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: