Hladina cukru v krvi by sa mala kontrolovať raz za dva roky

Ak sa cukrovka včas odhalí a lieči sa, nemusí podľa odborníkov znamenať pre pacienta zásadnú zmenu kvality života. "Je to choroba zákerná, pretože sa na začiatku neprejavuje tak, aby nútila chorého ísť k lekárovi," uviedol dnes predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka. Odporúča preto vyšetrenie hladiny cukru v krvi u lekára v rámci preventívnej kontroly raz za dva roky. Častejšie by ho mali absolvovať rizikové skupiny ako ľudia s prekonanou srdcovo-cievnou príhodou, obézni, či ľudia s vysokým krvným tlakom a cholesterolom.

Príznaky choroby sa dajú zmierniť, v niektorých prípadoch aj odstrániť, dôležité sú však diéta, regulácia hmotnosti, telesné cvičenie, dodržiavanie liečby a odporúčania lekárov. U každého pacienta ide predovšetkým o udržanie optimálnej hladiny cukru a tuku v krvi. "Najčastejším prehreškom diabetikov je nedostatok pohybu a chyby v stravovaní. Zhrnuté do krátkeho odporúčania: ľudia sa musia naučiť žiť so stresom, chodiť na preventívne prehliadky a nepodceňovať príznaky, napríklad časté močenie alebo nadmerný príjem tekutín," povedal.

Diabetes mellitus (cukrovka) je choroba, ktorá v dnešnej dobe naberá rozmery epidémie. Počet diabetikov sa v posledných rokoch prudko zvyšuje. V roku 1991 bol Medzinárodnou federáciou pre diabetes (IDF) a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) preto 14. november vyhlásený za Svetový deň diabetu. Na Slovensku týmto ochorením trpí viac než 330.000 ľudí a tretina ľudí s diabetes nie je vôbec diagnostikovaná.

Diabetes typu 2, ktorá sa donedávna pokladala za chorobu seniorov, sa dnes začína vyskytovať aj u detí a mladej generácie. Pritom diabetikov väčšmi než ostatných ľudí ohrozujú cievne choroby, ateroskleróza, poškodenie nervov, zraku až slepota, infekcie. Klasická medicína pokladá diabetes za nevyliečiteľnú chorobu.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: