ŽSK zriadil krízový tím na riešenie situácie v nemocniciach

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) zriadil krízový tím zložený z riaditeľov nemocníc v pôsobnosti ŽSK a odborníkov z Úradu ŽSK v oblasti zdravotníctva. Úlohou tímu je pripraviť riešenie situácie, ktorá môže v súvislosti s výpoveďami lekárov nastať v nemocniciach po 1. decembri 2011. Informoval o tom predseda ŽSK Juraj Blanár. „S lekármi budeme naďalej rokovať, aby stiahli výpovede. A budeme sa snažiť aj v Národnej rade (NR) SR, aby vláda prijala opatrenia, ktoré neohrozia od 1. decembra zdravotnú starostlivosť v našom kraji,“ povedal predseda ŽSK.

Zdôraznil, že lekárov a ich zástupcov na minulotýždňovom stretnutí požiadal o maximálnu zodpovednosť pri požiadavkách v súvislosti s výpoveďami. „Aby to nedopadlo negatívne na ľudí. Pretože tí sú v tom absolútne nevinne. A predovšetkým som ich požiadal, aby, pokiaľ je to možné, už nečerpali dovolenky. Pretože už by mohli čerpať dovolenky a krízový stav by mohol byť ešte skôr ako 1. 12. Aby s tým počkali a my budeme robiť všetko pre to, aj vrátane schválenia uznesenia o zastavení transformácie, aby nemuseli podať výpoveď,“ dodal Blanár.

Poslanci zastupiteľstva ŽSK na zasadnutí 8. novembra 2011 zastavili transformáciu nemocníc v pôsobnosti samosprávneho kraja na akciové spoločnosti. Kysucká, Hornooravská, Dolnooravská, Liptovská nemocnica a Oravská poliklinika Námestovo tak naďalej zostávajú príspevkovými organizáciami. „Najskôr je potrebné zmeniť systém financovania, až potom prísť s návrhom inej právnej subjektivity. S budúcou vládou budeme rokovať, aby boli naše nemocnice oddlžené. Ale vytvoril sa aj priestor na právnu subjektivitu, ktorá nebude priamo navodzovať možnosť privatizácie a vytvárania ziskov, ktoré by mohli ísť inde ako do zdravotníctva. Pre mňa je najlepšia forma nezisková organizácia,“ uzatvoril predseda ŽSK.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: