MF zastavilo oddlžovanie nemocníc, bez transformácie vraj nemá zmysel

Ministerstvo financií zastavilo 40 miliónov eur pre nemocnice. Po tom, ako prezident Ivan Gašparovič pozastavil transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti do vzniku novej vlády, nevidí rezort Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) dôvod ďalej oddlžovať nemocnice za štátne peniaze. Informuje o tom dnešné vydanie denníka SME.

Nemocnice už dostali približne 310 miliónov eur, spomínaných 40 miliónov mali dostať ešte ich veritelia. Rezort financií svoje rozhodnutie odôvodňuje tým, že oddlžovanie s transformáciou malo zefektívniť fungovanie nemocníc. Zmena hospodárenia však podľa ministerstva bez transformácie nenastane. Na oddlženie nemocníc malo ísť spolu 350 miliónov eur. Peniaze sa priamo viazali na zmenu formy nemocníc z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti.

Finančné prostriedky rozdeľuje komisia, ktorá má oddlžovanie na starosti. Zložená je z nominantov ministerstva financií a zdravotníctva. S veriteľmi dohadovala zľavy aj odpustenie penálov a úrokov z omeškania. Nie je jasné, či ministerstvo financií bude už vyplatené peniaze vymáhať naspäť. Otázne je aj to, či sa bude dať odstúpiť od zmluvy medzi veriteľmi a nemocnicami.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: