Austrália schválila predaj cigariet v balení bez loga

Austrálsky senát schválil dnes prísny protifajčiarsky zákon, ktorý zavádza predaj cigariet v nevýraznom balení bez loga. Veľké tabakové spoločnosti sa obávajú, že príklad Austrálie budú nasledovať aj ďalšie krajiny a vyhrážajú sa súdnymi žalobami.

Hlasovanie v senáte bolo poslednou vážnejšou legislatívnou prekážkou pre schválenie zákona, ktorý o dva týždne zrejme bez problémov prejde aj dolnou komorou parlamentu. Do platnosti by mal vstúpiť v decembri 2012. Cigarety v Austrálii by sa mali od tohto termínu predávať len v nevýrazných olivovozelených balíčkoch bez loga, na ktorých budú figurovať výrazné nápisy a obrázky, varujúce pred škodlivými účinkami fajčenia na zdravie.

Postup Austrálie pozorne sledujú aj ďalšie krajiny, ako sú Kanada a Nový Zéland, a podobné návrhy sa objavili i v EÚ a Británii. Výrobcovia cigariet - vrátane gigantov British American Tobacco, Imperial Tobacco a Philip Morris - sa obávajú rozsiahleho poklesu predaja svojich produktov a hrozia súdnymi žalobami a vymáhaním multimiliardového odškodného. Niektoré štáty, ako napríklad Ukrajina, Dominikánska republika či Nikaragua, chcú austrálsku protifajčiarsku kampaň napadnúť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Austrálska vláda argumentuje škodlivými účinkami fajčenia a tvrdí, že sa podobnými hrozbami nedá zastrašiť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: