LOZ: Z požiadaviek lekárov nie je stále vyriešená ani jedna

Lekárske odbory upozorňujú, že napriek tomu, že ostáva 19 dní do vypršania výpovedí lekárov, ktorí sa pridali k akcii hromadných výpovedí, sa stále nevyriešila ani jedna z ich štyroch požiadaviek. "Stále nie je vyriešená ani jedna požiadavka lekárov, napriek tomu, že minister zdravotníctva tvrdí, že sú podľa neho už vyriešené všetky. Stále je pre nás prekvapením, ako pán minister rýchlo mení rétoriku," uviedol dnes šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár.

Poukázal na to, že z "legitímnych" požiadaviek lekárov na zvýšenie miezd sa zrazu stala grécka cesta. Lekári sa preto podľa jeho slov cítia urazení a dotknutí rétorikou ministra Ivana Uhliarika. "Pýtame sa, či považuje za grécku cestu to, že lekári na Slovensku by chceli dostávať viac ako je plat brigádnického študenta," doplnil Kollár. Tvrdí, že šéf rezortu zavádza verejnosť, keď tvrdí, že lekári chcú platy na úrovni 4000 eur. Podľa neho by zohľadnenie ich platovej požiadavky znamenalo, že lekár - špičkový odborník by zarábal "len" 2500 eur.

Šéf lekárskych odborárov naznačil, že nazývanie platovej požiadavky lekárov gréckou cestou zo strany ministerstva by mohol byť zámer a spôsob, ako navodiť konflikt medzi lekármi a pacientmi. Vyzvali preto Uhliarika, aby prestal "zavádzať a klamať verejnosť, ale aby sa konečne chopil všetkých kompetencií šéfa rezortu a začal sa venovať skutočným problémom slovenského zdravotníctva, pretože po 1. decembri sa bude pacientom zodpovedať on".

Ako dnes poukázali lekárske odbory, priemerná hodinová mzda lekára sa pohybuje na úrovni 4,70 eura. Hostesky podľa nich zarábajú od päť do šesť eur a IT začiatočníci sedem až osem eur. Pripomenuli tiež, že dokladači tovaru v hypermarkete zarobia priemerne tri až štyri eurá za hodinu. Lekári sa podľa slov svojich odborárskych predákov chcú dostať na úroveň sedem eur na hodinu pre lekára začiatočníka.

Podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika sa odborári nechcú dohodnúť. Nesúhlasí s tým, že by nebola splnená ani jedna z ich požiadaviek, myslí si totiž, že nátlaková akcia lekárov je už len o platoch. "Z môjho pohľadu je požiadavka odborárov týkajúca sa transformácie definitívne uzavretá. Ak odborári nerešpektujú garancie prezidenta, premiérky a ministra zdravotníctva svedčí to o tom, že sa nechcú dohodnúť. Na mieste je otázka, o čo im v skutočnosti ide? Riskovať zdravie pacientov pre osobné ambície odborárskych lídrov je na hrane ľudskej dôstojnosti," povedal minister.

Šéf rezortu súhlasí s rastom platov lekárov, ale návrh, ktorý v písomnej podobe predložili odborári je podľa neho neakceptovateľný, keďže platy od 2.000 do 4.000 eur aj s nárokovateľnými príplatkami považuje za grécku cestu. Za vyriešenú, naopak, požaduje požiadavku dodržiavania Zákonníka práce. Na margo potreby dofinancovania zdravotníctva poznamenal, že sa vyčlenili peniaze na oddlženie nemocníc, úspory má zároveň priniesť reforma liekovej politiky. Ďalšie dofinancovanie systému má závisieť od štátneho rozpočtu, o ktorom bude rokovať Národná rada SR.

K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 300 z nich svoje výpovede stiahlo. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: