Sestry idú s poslancami rokovať, aby podporili zvýšenie ich platov

Zdravotné sestry dnešným rokovaním s poslancami SaS začínajú sériu rozhovorov v jednotlivých poslaneckých kluboch. Poslancov budú žiadať, aby podporili návrh zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, ktorý v stredu (2.11.) prešiel vo vláde. Podľa šéfa zdravotníckeho výboru Viliama Novotného (SDKÚ-DS) so zákonom nie sú stotožnení všetci poslanci.

"Bol som trošku prekvapený rozpačitými reakciami kolegov poslancov na tento zákon. Kto s tým môže alebo nemôže mať problémy, nebudem špekulovať," povedal na krátkom brífingu Novotný, ktorý sa dnes v parlamente stretol so sestrami.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová pripomenula, že pri predložení petície sestier v pléne NR SR ich požiadavky podporilo 143 poslancov. "Bola tam požiadavka samostatného zákona, nikto to nespochybňoval. Dúfam, že opäť podporia našu požiadavku, tak ako nás podporili v júni," nádeja sa Lévyová. Dodala, že sestrám sa v takmer osemmesačnom boji nepodarilo presadiť všetky požiadavky a vyvstalo veľa nových problémov, takže naďalej komoru čaká veľké množstvo práce a rokovaní. "Naša politická moc nie je žiadna. Aj napriek tomu sa nám podarilo prejsť takýto kus cesty. Je to dôkaz toho, že občianska spoločnosť tu funguje," podčiarkla prezidentka.

Návrh zákona, ktorý schválila vláda na poslednom rokovaní, má zvýšiť mzdy sestier a pôrodných asistentiek na úroveň od 640 eur do 928 eur v závislosti od dĺžky praxe od apríla 2012. Vzťahuje sa na všetky sestry a pôrodné asistentky bez ohľadu na druh zamestnávateľa. Podľa predsedu zdravotníckeho výboru štát mohol sestrám zvýšiť platy vďaka tomu, že sa od ostatných volieb v rezorte zdravotníctva urobili podstatné zmeny. "Vďaka liekovej politike sa chystáme ušetriť na nákladoch na lieky sto, možno aj viac miliónov eur, ktoré by určite mali ísť pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a tí by ich mali premietnuť do vyšších platov pre lekárov a sestry," uzavrel.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: