ČR: Pravda o platoch lekárov: primár má mesačne 76.000 korún

Lekárske odbory v Českej republike sa prú s ministrom zdravotníctva o zvýšenie platov. Minister Leoš Heger si preto dal urobiť prehľad o mzdách lekárov. Dozvedel sa, že nie sú biedne, ani závratne vysoké - a tento rok rýchlo rastú. Informovala o tom dnes webová stránka iDNES.cz.

Primár v Česku má napríklad približne rovnaký plat ako poslanec a tento plat za posledných 15 rokov rástol rýchlejšie než česká ekonomika. Lekár si priemerne zarobí mesačne 61.000 českých korún, kým priemerný český plat sa tento rok rovnal necelým 24.000 korunám. Vyplýva to z čerstvých štatistík, ktoré okrem ministra Hegera získal aj denník MF DNES a jeho webová stránka. Ak chce český lekár zarobiť veľa peňazí, musí zamieriť k operačnému stolu. Chirurgovia sú totiž šľachtou medzi lekármi a berú najvyšší plat. Ich priemerný hrubý mesačný príjem je 66.000 českých korún, ale vrátane odmien, príplatkov a náhrad. Zato priemerný plat praktických lekárov jej 44.000 českých korún, vrchná sestra si zarobí o štyri tisíce menej.

"V zahraničí si, samozrejme, lekári zarobia viac, v Amerike dokonca niekoľkonásobne v porovnaní s priemerným platom, ale zasa si tam platia vysoké súkromné poistky pre prípad, že by museli platiť odškodné za zničené zdravie pacienta," povedal ekonóm Miroslav Zámečník. Tento rok rástli platy zdravotníckemu personálu takmer najrýchlejšie za posledných 15 rokov. Neprekonali len skokový rast za ministra Bohumila Fišera, ktorý lekárom prilepšil 15 percentami. "Od roku 1995 vzrástol hrubý domáci produkt o 150 percent, priemerná mzda o 188 percent a priemerný plat lekára sa zvýšil o 216 percent," odmieta výčitku lekárov Petr Nosek, námestník ministra zdravotníctva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: