korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

V. Novotný: Ak budeme vo vláde, chceme transformáciu do 30. júna 2012

Ak bude SDKÚ-DS po predčasných voľbách v marci súčasťou vládnej koalície, pokúsi sa opäť presadiť transformáciu nemocníc do vládneho programu. "Pokúsime sa ju (transformáciu) urobiť v zmysle dnes platnej legislatívy do 30. júna," uviedol dnes v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS).

"Ja deklarujem, že ak Smer-SD bude vo vláde, transformácia nemocníc nebude," oponoval mu diskusný partner, exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD). Novotný svoj postoj k transformácii nemocníc zdôvodnil tým, že to považuje za dôležitý krok k zlepšeniu súčasného systému zdravotníctva. Zároveň poukázal, že je to jediný spôsob, ako zabrániť tomu, aby nemocnice museli vracať štátu čiastku, ktorú dostali na oddlženie. "Potom treba ešte vypočítať, koľko je potrebné na to, aby boli nemocnice vo vyrovnanom rozpočte. U tých 24 nemocníc to vieme - 40 miliónov eur; a vtedy treba nájsť tieto zdroje vo verejnom zdravotnom poistení, aby hospodárili vo vyrovnanom rozpočte," konštatoval.

Košický primátor Raši však poukázal, že už v týchto tvrdeniach predstaviteľa vládnej koalície sa kryje riziko. "Povedal, že keď sa nemocnice stransformujú na akciové spoločnosti, predpokladá sa, že vytvoria dlh 40 miliónov eur. Opakujem, akciová spoločnosť, ktorá vytvára dlh, je povinná na seba vyhlásiť konkurz, čo môže znamenať buď jej ohrozenie existencie, alebo nikto nezabráni tomu, aby sa jej zmocnila privatizačná skupina," podčiarkol.

Na otázku, kde by Smer-SD hľadal nedostačujúce financie, opozičný poslanec odpovedal, že sa takéto financie "musia nájsť" v štátnom rozpočte, keďže vníma zdravotníctvo ako jednu z priorít štátu. "Ekonomika by sa mala prispôsobovať zdravotnej starostlivosti, nie naopak," dodal. Podľa exministra zdravotníctva nie je pravda, že transformácia zlepší hospodárenie zdravotných zariadení. To môže podľa neho šéf rezortu robiť už aj teraz. "Hospodárenie nemocníc vie minister príkazom zregulovať tak, že budú tie nemocnice, z hľadiska vykazovania a kontroly ekonomiky, robiť len to, čo im ministerstvo povie," poukázal. Do diskusnej relácie sa zapojil aj predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár, ktorý opätovne poukázal, že rezort napriek svojim vyhláseniam s definitívnou platnosťou stále nesplnil ani jednu z ich požiadaviek. "Ale, samozrejme, my spravíme a robíme všetko pre to, aby k nejakej tej dohode prišlo a aby pacienti dostali zdravotnú starostlivosť aj po 1. decembri. Ale na dohodu musia byť dvaja," uviedol.

Problém v rokovaniach so zdravotníkmi však podľa Novotného vidia aj predstavitelia vlády. Poukázal, že zdravotné sestry rokovali na parlamentnom výbore o svojich požiadavkách sedemkrát, kým s LOZ sa mu stále nepodarilo stretnúť.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: