Inzulín izolovaný Bantingom znamenal záchranu života diabetikov

Spoluobjaviteľ inzulínu Frederick Grant Banting bol kanadským lekárom. Spolu s Charlesom Herbertom Bestom v októbri 1921 z pankreasu izolovali klinicky použiteľný inzulín a o dva roky sa tešili z Nobelovej ceny. Frederick Grant Banting sa narodil pred 120 rokmi 14. novembra 1891 v kanadskom Allistone v Ontáriu.

Banting vyštudoval univerzitu v Toronte, bojoval v prvej svetovej vojne. Potom pracoval ako lekár v Ontáriu. V máji 1921 začal so študentom medicíny Charlesom Herbetom Bestom v laboratóriu torontskej univerzity u fyziológa Johna Jamesa Ricarda MacLeoda pracovať na izolovaní inzulínu, ktorého prítomnosť v pankrease vysvetľovala hypotéza. V októbri 1921 sa podarilo izolovať klinicky použiteľný inzulín z Langerhansových ostrovčekov pankreasu. Najskôr Banting a Best vyskúšali účinnosť inzulínu na sebe, potom sa im podarilo zachrániť 14-ročného chlapca trpiaceho na cukrovku, ktorého stav bol beznádejný. V roku 1923 získal Frederick Banting spolu so škótskym fyziológom Johnom Jamesom Ricardom MacLeodom Nobelovu cenu, Charles Herbet Best sa však uvedenej pocty nedočkal, hoci významnou mierou prispel k zisťovaniu cukru v moči. Banting sa s ním však o svoju časť finančnej odmeny rozdelil. Rytierom Britského kráľovstva sa Banting stal v roku 1934.

Frederick Banting zahynul pri leteckom nešťastí 21. februára 1941 počas druhej svetovej vojny vo veku 49 rokov. Od v roku 1991 je deň narodenia Fredericka Bantinga 14. november Svetovým dňom diabetu. Vyhlásila ho Medzinárodná federácia diabetu a Svetová zdravotnícka organizácia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: