V. Novotný verí, že lekári koncom mesiaca stiahnu výpovede

Predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) verí, že približne 2000 zdravotníkov, ktorým trvá dvojmesačná výpovedná lehota, do konca novembra stiahne svoje výpovede. "Verím, že sa nám podarí odvrátiť (kolaps zdravotníctva, pozn. TASR), verím, že sa nájde dohoda medzi ministerstvom zdravotníctva a Lekárskym odborovým združením (LOZ), verím, že lekári budú sťahovať svoje výpovede a že nemocnice budú naďalej fungovať," uviedol dnes v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.

Jeho diskusný oponent, exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) však taký optimistický nebol. Ak by skutočne došlo k odchodu týchto lekárov, nebude podľa neho možné zabezpečiť zdravotnú starostlivosť o všetkých pacientov. "Odozva z ministerstva zdravotníctva nebola taká, aká mala byť," podotkol Raši. Zastal sa pritom aj predstaviteľov LOZ, ktorí zatiaľ odmietajú ustúpiť od svojich výpovedí. "Napriek tomu, že sa transformácia zastavila, stále nie je jasné, čo bude potom, lebo vláda odmieta zrušiť v zákone paragraf o transformácii," poukázal Raši.

Novotný je však presvedčený, že vláda už nemôže poskytnúť väčšie garancie než prísľub o pozastavení transformácie do predčasných marcových volieb. Ak SDKÚ-DS dostane dostatočný mandát vo voľbách, chce v transformácii pokračovať. Novotný to vysvetlil aj analýzou, ktorú si nechali vypracovať. Tá konštatuje, že bez plánovanej transformácie 24 nemocníc bude dlh nemocníc do konca budúceho roka o 160 miliónov eur väčší. "Nemocnice, ktoré sa netransformujú, by mali taký istý dlh ako nemocnice, ktoré sa transformujú, lebo tam máte tie isté náklady," oponoval mu opozičný poslanec.

Primátor mesta Košice Raši je presvedčený, že cieľom vlády je konečná privatizácia nemocníc. Poukázal, že generovanie dlhu v akciových spoločnostiach by viedlo k nevyhnutnému konkurzu, ktorý umožní zmenu vlastníctva týchto zariadení. "Absolútne odmietam obvinenia o tom, že sa tu pripravovala alebo pripravuje privatizácia... A keď je taká veľká obava pred privatizáciou, pokojne tam môžeme do zákona o poskytovateľoch (zdravotnej starostlivosti, pozn. TASR) napísať, že (nemocnice) aj zostanú 100-percentnými štátnymi akciovými spoločnosťami, bude vydaná jedna akcia, ktorá bude neprevoditeľná," podčiarkol predseda zdravotníckeho výboru.

Raši je tiež presvedčený, že oprávnená je aj požiadavka lekárov na vyššie platy. Poukázal na to, že hospodárska kríza súvisí s väčšou chorobnosťou, a teda väčším množstvom práce pre zdravotníkov, čo potvrdil aj Novotný. Predstaviteľ vládnej koalície však podčiarkol, že kompromis treba hľadať v rámci reálnych možností Slovenska. "Táto naša platová požiadavka je už zadefinovaná kompromisne," reagoval predseda LOZ Marian Kollár a spýtal sa Novotného, či ju skutočne vníma ako grécku cestu. "Ak očakávate, že v priebehu dvoch týždňov je niekto schopný sľúbiť dvojnásobné zvýšenie hodinovej mzdy, teda dvojnásobný nárast platov, je to nereálne," odpovedal poslanec SDKÚ-DS. "Je lepšie to riešiť teraz, ako novej vláde tu nechať zdravotníctvo bez zdravotníkov," zdôraznil Raši.

Predstavitelia oboch politických strán pritom deklarovali, že zákon o zvýšení platov zdravotných sestier pri hlasovaní v parlamente podporia.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: