Prešovská nemocnica platí súkromnej spoločnosti mesačne takmer 400.000

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Prešove platí súkromnej spoločnosti mesačne viac ako 395.500 eur za dodávky energii a modernizáciu a opravu techniky na základe zmluvy, ku ktorej postupne podpísala až 16 dodatkov. O tento fakt sa už začal osobne zaujímať aj minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). V relácii Televízne noviny dnes o tom informovala TV Markíza, bez uvedenia názvu spoločnosti.

Predmetnú zmluvu podpísal vtedajší riaditeľ nemocnice ešte 29. januára 2005, a to so spoločnosťou, ktorá vznikla v deň podpisu dohody. Zmluva sa následne začala upravovať dodatkami. Už v tom prvom, ktorý vznikol len 18 dní po podpise dohody, sa rozsah povinnosti spoločnosti zmenšil, no cena sa za ne naopak zvýšila. Postupne sa tak vyplácaná suma vyšplhala až na takmer 400.000 eur pri 13. dodatku. "Dodatok bol podpísaný na základe koncesnej zmluvy, v súlade s platnou legislatívou," reagovala riaditeľka nemocnice Monika Pažinková, ktorá predmetnú úpravu podpísala.

Oslovenému právnikovi Petrovi Chraščovi v zmluve navyše chýba aj konkrétne menovanie zaplatenej práce. "Zoznam zariadení, voči ktorým mala vykonávať táto spoločnosť správu, nebol definitívne známy v čase podpisu zmluvy, napriek tomu, že bola známa cena za túto správu, čo vlastne znamená, že napriek tomu, že nemocnica nevedela, čo všetko bude predmetom správy, vedela veľmi presne, koľko chce za to platiť," poukázal právnik.

Predmetná zmluva je navyše prakticky nevypovedateľná. Stanovuje totiž, že by nemocnica v prípade odstúpenia musela po dobu jej 15 ročnej platnosti aj naďalej platiť všetky zazmluvnené poplatky. "Pozvem si riaditeľa, nech to vysvetlí," reagoval na informácie minister Uhliarik.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: