V žilinskej FNsP otvorili novú budovu urgentného príjmu

V žilinskej FNsP otvorili novú budovu urgentného príjmu
Zdroj: bigstockphoto.com

Novú budovu oddelenia urgentného príjmu a oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) dnes vo Fakultnej Nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline otvorili vďaka projektu operačného programu Zdravotníctvo, ktorého hodnota bola viac ako 13 miliónov eur.

V cene je podľa manažérky FNsP Žilina pre styk s verejnosťou a médiami Petry Lihanovej aj zariadenie a vybavenie novej budovy. „Najdôležitejším zariadením bol lineárny urýchľovač, ktorý sa nachádza na onkológii,“ informovala Lihanová. Podľa primára oddelenia urgentného príjmu FNsP Žilina Ľubomíra Kača zabezpečí službu 25 sestier, 12 sanitárov a v každej službe budú prítomní štyria lekári. „V ambulantnej zložke máme štyri ambulancie. Je to ambulancia vnútorného lekárstva, úrazovej chirurgie, chirurgie a neurologická ambulancia. V rámci týchto ambulancií urgentného príjmu ošetríme pacientov, ktorých privezú alebo prídu na ošetrenie od špecialistov,“ skonštatoval Kačo.

Doplnil, že v urgentnej časti je malá operačná sála, resuscitačná miestnosť a expektačné lôžka. „V rámci operačnej sály sa budú robiť určité život zachraňujúce výkony, diagnostika, stabilizovať najnáročnejšie stavy, aby sa získal čas pre pacienta. O tom je urgent, získať čas pre pacienta, aby sme mohli stanoviť správnu diagnózu a dať liečbu v najkratšom čase,“ dodal.

Lekár úrazového oddelenia FNsP Žilina Juraj Kacian po dnešnom rokovaní s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom pripomenul, že na úrazovom oddelení podalo výpoveď 10 z 12 lekárov a výpoveď zo služieb zvyšní dvaja. „Čo sa týka urgentného príjmu, ja ako lekár úrazového oddelenia môžem garantovať, že služby sú zabezpečené do 30. 11. 2011. V čase výpovednej lehoty je starostlivosť o pacienta plne zabezpečená. Čo sa týka 1. 12. tohto roku, je to všetko vec dohody,“ povedal Kacian. Na oddelení OAIM FNsP Žilina podalo podľa lekára Branislava Servu výpoveď 20 z 22 zamestnancov. „My s urgentným príjmom a všetkou starostlivosťou, ktorá súvisí s prebratím pacienta do nemocničného zariadenia, úzko súvisíme. A takisto sa budeme na ošetrovaní pacienta v rámci urgentného príjmu podieľať až do 30. 11.. Čo bude po 1. 12., to je otázka pre ministra zdravotníctva a vládu SR,“ skonštatoval Serva.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik dnes v Žiline uviedol, že na rokovania s lekármi ostáva 16 dní. „Mojou prvoradou úlohou a myslím si, že aj lekári si to uvedomujú, je neohroziť zdravie pacienta. A toto by malo byť našim prvoradým cieľom. Čiže, budeme rokovať aj 24 hodín v kuse a verím, že k dohode dôjde,“ uzatvoril minister zdravotníctva.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: