G. Pavelek: Situácia v trnavskej nemocnici je vážna

Návrat na pôvodné pracovné pozície lekárom, ktorí v rámci protestu Lekárskeho odborového zväzu podali výpovede vo Fakultnej nemocnici (FN) v Trnave, jej vedenie nedokáže garantovať. Uviedol to dnes na stretnutí s novinármi riaditeľ FN Gabriel Pavelek. Nemocnica sa v súčasnosti pripravuje na krízový variant, ak by výpovede 80 lekárov zostali v platnosti. V rámci neho počíta s prípadným prijatím nových ľudí na ohrozené oddelenia.

"Z celkových 190 lekárov podalo výpovede 89, stiahli ich zatiaľ štrnásti. Päť ďalších výpovedí v procese pribudlo," informoval Pavelek. Najvážnejšia situácia je podľa jeho vyjadrenia na neurologickom oddelení, kde z jedenástich lekárov je vo výpovedi desať, okrem primára. Na chirurgii z pätnástich podalo výpovede tiež desať, ale začali pracovať dvaja externí lekári. Na traumatológii z pätnástich podalo jedenásť, ale jeden lekár výpoveď stiahol. A na oddelení intenzívnej medicíny z 21 je sedemnásť lekárov vo výpovedi, na internom z 26 štrnásti, dvaja výpovede stiahli. Pavelek považuje stav za vážny, verí však, že rokovania medzi rezortným ministrom, nemocnicami a lekárskymi odbormi na celoslovenskej úrovni dospejú k dohode.

Po 1. decembri, ako Pavelek uviedol, by v prípade reálneho odchodu lekárov v nemocnici bola situácia ťažká predovšetkým pre tých, ktorí zostanú. Podľa všetkého by museli pracovať viac ako v normálnom režime. Vedenie nemocnice sa rozhodlo, že k dispozícii bude vždy aj jeden jeho člen medicínskeho zamerania. "Na chirurgii a anestéziológii počítame s výpomocou externistov, ktorí majú prax v nemocnici. Na traumatológii a chirurgii vieme zabezpečiť vždy jeden operačný tím a tiež urgentný príjem. V prípade krízovej situácie na neurológii máme zaistenú spoluprácu s nemocnicami v Nitre a Nových Zámkoch, ktoré by našich pacientov prijali," informoval Pavelek. Dodal, že s rušením oddelení zatiaľ nepočítajú, skôr je v hre zlučovanie lôžkových častí. FN je podľa jeho slov schopná v celom rozsahu zabezpečiť neodkladnú starostlivosť o pacienta.

Riaditeľ FN uviedol, že aj Trnava ponúkla iným zdravotníckym zariadeniam výpomoc. "Z gynekológie neodchádzajú kolegovia, ani z pediatrie," povedal. Výpovede nie sú ani na onkológii. Pavelek súčasne odmietol, že by na lekárov robilo vedenie nátlak na stiahnutie výpovedí. "Aj dnes som s odborármi hovoril, potvrdili, že pocit zodpovednosti k pacientom je pre nich prioritný," povedal riaditeľ nemocnice v Trnave.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: