V Rakúsku vyčíňa atypická myopatia, len v Korutánsku skolila za utorok 7 koní

Len za utorok uhynulo v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko sedem koní. Príčinou je zákerné ochorenie - akási atypická myopatia, označovaná aj ako pastvinová myopatia. Vyplýva to z dnešnej informácie rakúskej tlačovej agentúry APA, ktorá sa odvoláva na zdroje krajinského veterinárneho úradu.

Toto ochorenie sa už roky objavuje v Nemecku i na severe Európy. V Rakúsku sa však podobne intenzívne neobjavilo ešte nikdy. Príčiny tohto výskytu sú ešte predmetom skúmania. Jedna z teórií však predpokladá, že šíreniu baktérií v črevnom trakte postihnutých zvierat napomáha zmrznuté krmivo a lístie. Vzniká tak toxín, ktorý poškodzuje svalovinu.

Príznaky ochorenia sú podobné ako pri kolike. Zvieratá slabnú, ich svaly sa začínajú triasť, postihnutí nedokážu už prehĺtať, majú ťažkosti s dýchaním a napokon na ochrnutie dýchania uhynú. Ochorenie sprevádza zafarbenie moču do červena. Kone umierajú v priebehu 24-48 hodín, jedinou možnosťou ich ochrany sa javí kŕmenie v maštali čerstvým senom a ich nevypúšťanie do ohrady v nočných hodinách. Navyše by sa malo zabrániť, aby konzumovali dubové lístie, ktoré podľa doterajších poznatkov prispieva k napredovaniu ochorenia. Vzhľadom na fakt, že výskyt tohto ochorenia netreba v Rakúsku povinne hlásiť, nemožno s určitosťou hovoriť o celkovom počte prípadov v krajine. Pri kontaktovaní sa s veterinárnymi úradmi v Burgenlande, Dolnom i Hornom Rakúsku či Vorarlbersku však vysvitlo, že tam doteraz podobné ochorenie nezaznamenali.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: