Súkromné ambulancie chcú v decembri vláde pohroziť ostrým štrajkom

Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) vyzýva všetky súkromné ambulancie k ostrému jednodňovému štrajku. "Plánujeme ho na štvrtok 1. decembra. Rozhodli sme sa, že dáme vláde pocítiť, aké to je, ak by sme prestali fungovať čo len na jeden jediný deň," povedal dnes na tlačovej konferencii v Košiciach prezident únie Andrej Janco. Súkromné ambulancie chcú k štrajku vyzývať od 21. novembra.

Pre nedostatok financií už zaniklo podľa Janca množstvo súkromných ambulancií, stovky ich v súčasnosti končia. "Pacienti sa chodia prosiť od dverí k dverám a nikto ich nechce prijať, nie sú na to limity," priblížil lekár. Odmieta tvrdenie, že prácu súkromných ambulancií je schopné prevziať akékoľvek iné zdravotnícke zariadenie, je to podľa neho lož.

Lekárom v únii sa tiež nepáči, že vláda chce utíšiť požiadavky len štátnych lekárov a sestier namiesto toho, aby nahradila výpadok financií v zdravotníctve všetkým spravodlivo. "Všetci zabudli na to, že existujú súkromné ambulancie, kde sa vykoná väčšina práce v zdravotníctve za najmenej peňazí," povedal Janco. Platy súkromných lekárov špecialistov sú podľa neho nižšie ako staré platy zdravotných sestier v nemocničných zariadeniach.

Janco predpokladá, že do štrajku by sa mohli zapojiť všetky súkromné ambulancie. "Už sú všetci dostatočne vystrašení na to, že buď sa zapoja, alebo opäť začnú rozbroje, intrigy a potom si nevybojujeme nič," vyhlásil s tým, že chcú na vládu tlačiť dovtedy, kým im nenavýši objemy peňazí. "Počítajte s nami, alebo vám ukážeme, aké to bude bez nás," odkázal ďalej Janco.

Pripomenul, že súkromné ambulancie ako prvé už na jar jasne vyjadrili svoje požiadavky na navýšenie financií do ambulantného sektora. Tvrdí, že dostali prísľub od premiérky o spravodlivom delení financií, avšak dnes sa hovorí už len o peniazoch pre nemocničný sektor. "Platy lekárov v súkromných ambulanciách sa nezvýšili ani o cent už desať rokov. Naopak, neustále klesajú limity aj úhrady zo zdravotných poisťovní," pripomenul.

Únia chce zároveň od 23. decembra do 2. januára budúceho roka posielať všetkých pacientov, ktorých stav si vyžaduje sledovanie, na hospitalizáciu do nemocníc.

Minister Uhliarik je prekvapený z postupu lekárov - špecialistov

Ministerstvo zdravotníctva SR rešpektuje právo Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) vyjadriť názor na situáciu v slovenskom zdravotníctve. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik je však prekvapený, aký postup si zvolila SLÚŠ. "Prečo najskôr pán doktor Andrej Janco nepožiadal ministerstvo o rokovanie, ale rovno ohlásil štrajk? Považujem to za nezodpovedný prístup k pacientom a zároveň takýto postup kazí dobré meno väčšiny lekárov na Slovensku," povedal Uhliarik.

Ministerstvo zdravotníctva SR by preto privítalo namiesto podobných výziev "vecnú diskusiu v kontexte reality" a zároveň očakáva, že Slovenská únia špecialistov transparentne zverejní počet svojich členov, lebo sa tak doteraz vždy bránila urobiť. Asociácia súkromných lekárov, ktorá združuje celkovo 3.500 lekárov – špecialistov deklarovala, že o svojich pacientov sa postará aj po 1. decembri, pripomenula hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Ministerstvo by radšej ako ďalšie "traumatizovanie" pacientov privítalo vecnú diskusiu o súčasnej situácii, v ktorej sa rezort nachádza. "Ministerstvo pod vedením ministra Ivana Uhliarika prebralo rezort doslova pred kolapsom," poukázala. Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) vyzýva všetky súkromné ambulancie k ostrému jednodňovému štrajku. "Plánujeme ho na štvrtok 1. decembra. Rozhodli sme sa, že dáme vláde pocítiť, aké to je, ak by sme prestali fungovať čo len na jeden jediný deň," povedal dnes na tlačovej konferencii v Košiciach prezident únie Andrej Janco. Súkromné ambulancie chcú k štrajku vyzývať od 21. novembra.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: