K zvýšeným hodnotám rádioaktívneho jódu prispela aj Budapešť

K zvýšeným hodnotám rádioaktívneho jódu I-131 v atmosfére v Európe, o ktorej informovala Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), prispel aj budapeštiansky podnik na výrobu izotopu na liečebné účely, informovala dnes maďarská tlačová agentúra MTI.

Cez komín podniku Izotóp Intézet v Csillebérci totiž niekoľko mesiacov prenikalo vyššie množstvo rádioaktívnej látky, než sa očakávalo.

Stanovený ročný limit emisií izotopu s hodnotou 1600 GBq (gigabecquerelov), ktorý určil Celoštátny úrad hygieny, však vyčerpali aj napriek zvýšeným hodnotám v tomto roku doposiaľ iba na 39 percent, zdôraznil pre MTI riaditeľ podniku József Környei. Kým v období od začiatku tohto roka do mája bolo celkové množstvo emisií rádioaktívneho jódu v podniku 300 GBq, v mesiacoch po letnej odstávke od septembra do novembra množstvo "unikajúceho" jódu stúplo podľa jeho vyjadrenia na 324 GBq.

Riaditeľ dodal, že rast úniku izotopu, ktorý však bol stále hlboko pod určenou hranicou, zaznamenali už v prvom polroku. V lete zastavili výrobu a upravili filtračné zariadenia; po septembrovom obnovení výroby však vyššie hodnoty emisií zostali, preto opäť zastavili výrobu jódu I-131, aby ešte viac posilnili filtračný systém. Környei povedal, že zvýšené rádioaktívne žiarenie v Európe nemôže pochádzať iba výhradne od nich, zrejme však k nemu prispeli. Na otázku, prečo zverejnili tieto informácie až teraz, riaditeľ povedal, že MAEE si vyžiadala údaje od maďarského Celoštátneho úradu pre atómovú energiu (OAH). Podnik teraz informoval OAH a súčasne aj verejnosť.

Atómová agentúra OSN so sídlom v rakúskej Viedni informovala o zvýšených hodnotách rádioaktívneho jódu prvýkrát v piatok 11. novembra. MAAE v stredu 16. novembra uviedla, že v siedmich európskych krajinách vrátane Slovenska stále pretrváva v atmosfére prítomnosť nízkeho množstva. Namerané hodnoty, aj keď sú neobvyklé, nepredstavujú hrozbu pre zdravie obyvateľstva. Rádioaktívny jód namerali v Českej republike, Rakúsku, na Slovensku, v Nemecku, vo Švédsku, Francúzsku a v Poľsku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: