Lekárske odbory poslali MZ SR vlastný návrh riešenia ich požiadaviek

Lekárske odbory dnes na ministerstvo zdravotníctva priniesli vlastný návrh memoranda, ktoré by malo reflektovať požiadavky lekárov. "Je iné v tom, že je tam viac článkov, je to rozpísané podrobnejšie aj s legislatívnymi zárukami. Je presne v tom duchu, o ktorom hovoríme niekoľko týždňov," uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár. Memorandum predložia odbory aj premiérke, na vedomie ho má dostať prezident, parlamentný výbor pre zdravotníctvo aj politické strany, ktoré s nimi rokovali.

Aké platy lekári v memorande žiadajú, Kollár prezradiť nechcel, poznamenal však, že nimi navrhovaný mechanizmus odmeňovania je iný. Či tak lekárom bude stačiť zvýšenie o 300 eur, ktoré navrhol minister zdravotníctva Ivan Uhliarik, nie je jasné. Odborári totiž návrh novinárom neukázali, chcú s ním najprv rokovať na ministerstve. "Nebudeme si takéto veci odkazovať cez médiá, napriek tomu, že situácia je vážna," doplnil. Minister návrh memoranda zatiaľ nevidel, ako však dnes avizoval, chce rokovať.

"Občan-pacient a lekári čakajú rýchlu a jasnú správu na odvrátenie patovej situácie, ktorá nečinnosťou kompetentných hrozí v nemocniciach po 1. decembri," konštatoval Kollár. Poukázal na to, že lekárske odbory nepôjdu cestou arogancie, hrubého nátlaku či konečných ultimát, ako to podľa nich robí minister Uhliarik. "Sme presvedčení, že len konkrétnymi rokovaniami musíme dospieť k želateľnému výsledku... Každý deň, ktorý stratíme nerokovaním, nevyjednávaním, odsúvaním, eventuálne ponúkaním návrhu partnerovi cez médiá, je stratený deň a približujme sa k 1. decembru, o ktorom nevieme, čo môže priniesť," zhrnul. Nedohodu však odbory nepripúšťajú.
Ministerstvo zdravotníctva predstavilo vo štvrtok (17.11.) tiež návrh memoranda, ktoré by malo garantovať naplnenie lekárskych požiadaviek. "V záujme vyriešenia situácie som pripravil memorandum, ktoré vyrieši aj otázku platov lekárov," uviedol Uhliarik s tým, že platy lekárov by mohli v budúcom roku porásť o 300 eur. Podľa jeho slov je to posledný návrh na dohodu.

K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Podľa ministra je vo výpovedi stále 2062 lekárov v nemocniciach. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Minister Uhliarik vyzval lekárov, aby sa vyjadrili k jeho ponuke

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik vyzval lekárskych odborárov, aby do začiatku budúceho týždňa dali jasnú odpoveď, či súhlasia so zvýšením platov o 300 eur, ktoré im navrhol, ako aj s prijatím protikorupčných opatrení a etického kódexu. "Predstaviteľom odborov som vo štvrtok (17.11.) ponúkol zvýšenie platov lekárov o 300 eur. O návrhu som informoval aj premiérku, ktorá s memorandom, ktoré navrhlo ministerstvo, súhlasila. Ide o maximum, čo si v súčasnosti štát môže dovoliť, a teda aj finálnu ponuku. Ak odborári namiesto serióznej odpovede začínajú chrliť ďalšie pofiderné materiály, znamená to, že sa nechcú dohodnúť a situáciu chcú ďalej komplikovať," povedal Uhliarik.

Lekárske odbory priniesli dnes na ministerstvo zdravotníctva vlastný návrh memoranda, ktoré by malo reflektovať na požiadavky lekárov. "Je iné v tom, že je tam viac článkov, je to rozpísané podrobnejšie aj s legislatívnymi zárukami. Je presne v tom duchu, o ktorom hovoríme niekoľko týždňov," uviedol šéf Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár. Memorandum predložia odbory aj premiérke, na vedomie ho má dostať prezident, parlamentný výbor pre zdravotníctvo aj politické strany, ktoré s nimi rokovali. Aké platy lekári v memorande žiadajú, Kollár prezradiť nechcel, poznamenal však, že nimi navrhovaný mechanizmus odmeňovania je iný. Či tak lekárom bude stačiť zvýšenie o 300 eur, ktoré navrhol minister, nie je jasné.

Minister avizoval, že pokiaľ lekári 300-eurové zvýšenie platov prijmú, môžu sa stretnúť a podpísať memorandum z dielne rezortu. Ak nie, znamená to podľa jeho slov, že lekári nechcú zvýšiť platy o 300 eur, prijať protikorupčné opatrenia a zaviesť etický kódex a rozhodli sa k 1. decembru 2011 opustiť svojich pacientov. "Pýtam sa, komu by asi takýto nezodpovedný scenár vyhovoval, v čase predvolebnej kampane a v čase, keď sa prevalilo prepojenie medzi odborármi a exministrom zdravotníctva za Smer Richardom Rašim, cez PR agentúru, ktorú si platí LOZ a kde pracuje bývalá hovorkyňa exministra zdravotníctva," uzavrel.

Bývalý šéf rezortu v tejto súvislosti vyzval Uhliarika, aby "neklamal a nezavádzal verejnosť nepravdivými vyjadreniami". Poznamenal, že jeho bývalá hovorkyňa Zuzana Čižmáriková bola dlhšiu dobu aj Uhliarikovou hovorkyňou a viac ako rok bola hovorkyňou bratislavskej nemocnice, kde pracovala pre politických nominantov ministra. Fakt, že jeden týždeň pracuje v PR agentúre Seesame, ktorá má spolupracovať s LOZ, sa podľa svojich slov dozvedel z médií. Ako dnes poznamenal Kollár, agentúra im robí iba technickú pomoc.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: