Nežiaduce ochlpenie

Nežiaduce ochlpenie
Zdroj: bigstockphoto.com

So šviháckym strniskom na tvári nejeden muž zažiari a nejedna žena jeho nedbalej elegancii neodolá. Keď však takýto „porast“ nájdete u ženy, pohľady sa radšej odvrátia. To čo jedným prináleží, iným rozhodne nepatrí. Za oba prípady sú zodpovedné hormóny a genetika.

Práve mužské hormóny, androgény sú zodpovedné za rast ochlpenia. Ich prítomnosť je štandardná u oboch pohlaví, avšak v rozličnej miere. Ak dôjde k disbalancii, vzniká problém. Výraznejšie ochlpenie nad hornou perou je u tmavších žien kaukazského typu štandardom. Ak sa však ochlpenie objaví nad perou, na brade, či na iných neštandardných častiach tela, môže sa jednať o poruchu. Podľa závažnosti rozsahu hovoríme zvyčajne o 3 formách postihnutia: hypertrichóze, hirzutizme a virilizme.

Hypertrichóza je charakterizovaná nadmerným rastom rôzne sfarbených vlasov v netypických lokalizáciách, s odlišným typom a rozsahom, alebo ochlpenie nezodpovedá veku. Medzi normálnym ochlpením a hypertrichózou existujú plynulé prechody podmienené geneticky, rasovo, etnicky i vekom. Hypertrichóza môže byť obmedzená na určitú oblasť, ale aj generalizovaná, zvyčajne bez hormonálnej poruchy. Príčinou môže byť užívanie, či lokálna aplikácia niektorých liečiv, poruchy výživy, fyzikálne podnety a niektoré chorobné stavy.

Pri hirzutizme sa jedná o chorobné zvýšenie počtu a hrúbky vlasov lokalizované najmä na tvári, hrudníku, podbrušku, ale aj v podpazuší a na stehnách. Tento stav nemusí byť podmienený iba zvýšenou hladinou androgénov, ale aj zvýšenou reakciou vlasových folikulov pri normálnej hormonálnej hladine. Ochlpenie mužského typu pozorujeme pri endokrinných ochoreniach, môže byť sprievodným javom medikamentóznej liečby, ale môže byť prítomné aj bez inej zjavnej príčiny.

Virilizmus je okrem mužského typu ochlpenia, hirzutizmu, sprevádzaný inými znakmi mužského pohlavia, napríklad zhrubnutím hlasu, mužským typom postavy....

Terapia uvedených stavov spočíva v dôslednej diagnostike. Vo všetkých prípadoch je pred zahájením liečby potrebné vstupné vyšetrenie postihnutej osoby. K úspešnej celkovej liečbe je potrebná častokrát kooperácia viacerých špecialistov. Celkovú medikamentóznu individuálne stanovenú liečbu sprevádza lokálna liečba.

Možnosti odstránenia ochlpenia z časového hľadiska rozdeľujeme na dočasné a trvalé. Dočasné možnosti zvyčajne vykonávame doma alebo v kozmetických salónoch. Trvalé spôsoby vykonávajú medicínske laserové pracoviská. Medzi súčasné dlhodobé formy odstránenia ochlpenia na tvári patrí elektrokoagulácia(známa ako elektrická ihla), laserová epilácia a najnovšie epilácia ultrazvukom. Všetky ošetrenia majú svoje prednosti, ale i nevýhody.

Elektrokoagulácia – nevhodná na veľké plochy, zdĺhavá a bolestivá liečba, po zákroku potrebná kozmetická „rekonvalescencia“, možnosť vzniku jaziev, výhodou je možnosť odstránenia chlpov všetkých farieb

Laserová epilácia – rýchla, vysokoefektívna liečba, vhodná i na veľké plochy, bez potreby sociálnej rekonvalescencie, mierna bolestivosť, nevýhodou je možnosť ošetrenia iba pigmentovaných vlasov – chlpov

Ultrazvuková epilácia – výhodou je efektivita podobná laserovej epilácii, bezbolestnosť, možnosť ošetriť i ťažko dostupné miesta (nos, uši), možnosť ošetriť všetky typy vlasu nezávisle od pigmentácie, vrátane šedivých chlpov, nevýhodou zdĺhavosť pri ošetrení väčších plôch.

Autor článku: MUDr. Iveta Hasová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: