Austrália čelí prvej žalobe za protifajčiarsky zákon - od firmy Philip Morris

Tabakový gigant Philip Morris zažaloval dnes Austráliu za schválenie prísneho protifajčiarskeho zákona, ktorý zavádza predaj cigariet v nevýraznom balení bez loga.

K podaniu žaloby došlo necelú hodinu potom, ako kontroverznú legislatívu definitívne odsúhlasila dolná komora austrálskeho parlamentu. Veľké tabakové spoločnosti sa obávajú, že príklad Austrálie budú nasledovať aj ďalšie krajiny. Koncern Philip Morris vyhlasuje, že mu nový zákon spôsobí multimiliardové straty, za ktoré bude požadovať odškodnenie od austrálskej vlády. Niektoré štáty chcú austrálsku protifajčiarsku kampaň napadnúť na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Canberra tvrdí, že sa podobnými hrozbami nedá zastrašiť.

Legislatíva má vstúpiť do platnosti v decembri 2012. Cigarety v Austrálii by sa mali po tomto termíne predávať len v nevýrazných olivovozelených balíčkoch bez akéhokoľvek loga, na ktorých budú figurovať výrazné nápisy a obrázky, varujúce pred škodlivými účinkami fajčenia na zdravie. Názvy cigaretových značiek budú vytlačené jednotným malým typom písma. Postup Austrálie pozorne sledujú aj ďalšie krajiny, ako sú Kanada a Nový Zéland, a podobné návrhy sa objavili i v EÚ a Británii.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: