Lekárskym odborom sa nepáči, že Uhliarika naháňajú ako líšku v nore

Lekárskym odborom sa nepáči, že Uhliarika naháňajú ako líšku v nore
Zdroj: bigstockphoto.com

Lekárske odbory dnes opätovne kritizovali ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika za to, že krízovú situáciu v zdravotníctve nerieši s nimi za rokovacím stolom, ale odkazmi cez médiá. Ako poznamenal šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár, ministra musia už tri týždne naháňať ako líšku v nore. K dnešnému pozvaniu šéfa rezortu na rokovanie si preto odbory prizvali aj médiá. Uhliarik odborárov prijal a dohodol sa s nimi na večernom rokovaní, čo Kollár označil za vydupanie si termínu.

Podľa Kollára je alarmujúce, že najvyšší predstaviteľ rezortu, ktorý ma zodpovednosť za zdravie ľudí, demonštruje "absolútny nezáujem". Tvrdí, že tým, že sa snaží vinu za krízovú situáciu presunúť na lekárov, sleduje minister jediný cieľ, a to obrátiť verejnú mienku proti lekárom. Ako však podotkol, ani to Uhliarika nezbavuje zodpovednosti za zdravie a životy.

Lekári dnes deklarovali, že sa chcú dohodnúť a sú ochotní pristúpiť na kompromisy, najprv však treba podľa nich rokovať. Ako poznamenal Kollár, ak minister Uhliarik chce, aby došlo k podpisu memoranda, ktoré by malo reflektovať požiadavky lekárov a ukončiť akciu hromadných výpovedí, musí sa tak stať na základe vzájomnej dohody a nie ultimáta. Návrh memoranda predložili obe strany.

K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Podľa ministra je vo výpovedi stále 2062 lekárov v nemocniciach. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: