Odstraňovanie nežiaducich pigmentácií

Odstraňovanie nežiaducich pigmentácií
Zdroj: bigstockphoto.com

Pigmentové fľaky na tvári sú viditeľné na prvý pohľad, preto často spôsobujú svojmu „ nositeľovi „ komplexy. Nedajte sa však oklamať. Na trhu sú prístroje, ktoré môžu byť aj nebezpečné. O  vhodnom ošetrení by ste sa mali poradiť s odborníkom – dermatológom. Kožu máte len jednu!

V období pred tehotenstvom vplyvom užívania hormonálnej antikoncepcie alebo počas tehotenstva vplyvom vysokej hladiny ženského pohlavného hormónu estrogénu dochádza u žien k tvorbe tmavých pigmentových škvŕn na miestach prístupných slnečnému žiareniu, teda na tvári, krku, niekedy na rukách alebo v dekolte. Podobný problém súvisí s vekom a postihuje mužov aj ženy nielen na tvári, ale aj v dekoltáži alebo na chrbtoch rúk.

Pigmentácie na tvári alebo na tele sú aj najčastejším problémom, s ktorým sa na nás pacienti obracajú. V liečbe sa používajú krémy s obsahom účinných bieliacich substancií, ako sú napríklad hydrochinón, kyselina kojová, alebo polyhydroxykyseliny v rôznych koncentráciách. Nájdete ich buď v lekárni, alebo sa zarábajú priamo pre potreby pacientky, s vyššou koncentráciou účinných látok.

Pulzné svetlo je šetrné a účinné

Momentálne najúčinnejším spôsobom odstránenia škvŕn na tvári, v dekoltáži alebo iných častiach tela je použitie intenzívneho pulzného svetla najnovšej generácie. Pri zákroku sa na pigmentáciu priloží kryštál, cez ktorý prechádza impulz – svetlo presne definovanej vlnovej dĺžky, ktoré ničí pigmentové bunky.

Pulzné svetlo najnovšej generácie s optimálnou dĺžkou pulzu znamená, že je šetrnejšie voči pokožke a pôsobí presnejšie na štruktúry pigmentových buniek, ktoré likviduje, menej poškodzuje okolité tkanivá a nepáli kožu. Samotný zákrok trvá niekoľko minút, žena môže cítiť akoby štipnutie gumičkou. Pigmentácia po zákroku stmavne a po troch až štyroch týždňoch zmizne. Podľa hĺbky a intenzity pigmentácie je potrebné zákrok opakovať. V prípade hlbšie uložených pigmentácií je možné vykonať radikálnejší zákrok frakčným laserom. Doba hojenia je cca 4 – 6 dní. Výhodou je, že laser odstraňuje aj jazvičky.

Oveľa efektívnejšie je však vzniku pigmentových škvŕn predchádzať používaním krémov s vyšším ochranným faktorom a vyhýbaním sa spáleniu na slniečku. Nebezpečenstvo hrozí pri ošetrení necertifikovanými prístrojmi pochybného pôvodu. Takých je na Slovensku viac než dosť. Odstraňuje sa nimi ohlpenie, pigmentácie, ale aj tuk zmrazením a podobne.

Pred každou návštevou si preto overte, či má pracovisko licenciu na používanie laserov, či má odborného garanta so špecializáciou v dermatológii a či má povolenie VÚC na túto činnosť.

MUDr. Alexandra Novotná, PhD.
Klinika estetickej medicíny Esthetic
Partizánska 2 Bratislava
www.esthetic.sk
0905 244 577

Autor článku: PR článok

Dátum zverejnenia: