SLK vyzvala ministra aj LOZ, aby ustúpili a nehazardovali so životmi

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Milan Dragula dnes vyzval odborárov aj ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), aby ustúpili zo svojich požiadaviek a nehazardovali so životmi ľudí.

"Ukazuje sa, že nebudeme vedieť poskytovať ani akútnu starostlivosť. To je hra o ľudské životy," vyhlásil dnes Dragula na tlačovej konferencii s tým, že ministerstvo podcenilo výpovede lekárov. "Pravdou je, že minister zdravotníctva neurobil nič, aby zastavil transformáciu, musel to urobiť prezident republiky," doplnil. Lekárske odborové združenie (LOZ) by však podľa neho tiež nemalo mať nezmyselné platové požiadavky. Či je prehnané žiadať viac ako 300 eur, ktoré lekárom ponúkol minister, Dragula povedať nevedel. "Keď pán minister zvýši platy o 300 eur, ja z toho neuvidím ani cent, lebo som školský zamestnanec. Ale pokiaľ som hovoril so synom a nevestou, im by 300 eur veľmi pomohlo, pretože, keď si chceli ako začínajúci lekári zobrať hypotéku na byt, žiadna banka im to nevedela dať, lebo ich príjem bol taký nízky," povedal prezident SLK.

SLK od začiatku protestného podávania výpovedí podporuje Lekárske odborové združenie v ich požiadavkách. Dragula však už svoju výpoveď stiahol. "Môj protest sa skončil, keď prezident zastavil transformáciu. Ja neprotestujem a nebojujem za platy," podčiarkol. Žiadať legislatívne záruky, že transformácia nikdy nebude, je podľa neho nezmyslom. Komora vypracovala vlastný návrh na riešenie situácie v zdravotníctve, ktorý zahŕňa zastavenie transformácie, či dodržiavanie zdravotníckych zákonov. Podľa Dragulu navrhované opatrenia poslali aj ministrovi zdravotníctva a prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. V stredu (23.11.) popoludní budú zástupcovia komory, ale aj minister zdravotníctva, LOZ, či Asociácia nemocníc Slovenska o vypätej situácii rokovať u hlavy štátu. S odborármi sa má popoludní stretnúť aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Dragula verí, že práve tieto rokovania dvojmesačnú protestnú akciu lekárov ukončia.

M. Kollár: Kolaps nemocníc bude zrejme pokračovať po celom Slovensku

Kritická situácia, ktorá nastala v dvoch nemocniciach Žilinského samosprávneho kraja a trenčianskej Fakultnej nemocnici, bude zrejme pokračovať aj v ďalších mestách Slovenska. Myslí si to šéf Lekárskeho odborového zväzu (LOZ) Marián Kollár. "K dnešnému dňu máme nové výpovede, čiže máme silnejúcu podporu našich kolegov," uviedol pred rokovaním parlamentného zdravotníckeho výboru. Kollár predpokladá, že kľúčovým dňom v rokovaniach zdravotníkov za ich požiadavky môže byť už streda (23.11.). Predstavitelia LOZ sa majú stretnúť s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom a následne premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). "Chceme informovať o tom, aká je situácia v súčasnosti, o našom memorande, ktoré je odrazom našich požiadaviek a predovšetkým by sme chceli otvoriť veci, ktoré na to, aby sme sa dohodli, je potrebné legislatívne schváliť," povedal Kollár o dnešnom rokovaní odborov s členmi poslaneckého výboru. K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Ich dvojmesačná výpovedná lehota uplynie už za deväť dní, napriek tomu sa im s ministrom Ivanom Uhliarikom (KDH) stále nepodarilo dohodnúť. "My nemáme ani kompetencie a v tejto chvíli ani zodpovednosť za pacienta. Je to na niekom inom, na tom, kto vedie tento rezort," podčiarkol dnes Kollár.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: