Poslanci pýtali od ministra zdravotníctva plán B po 1. decembri

Poslanci parlamentného zdravotníckeho výboru požiadali ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), aby predložil plán fungovania nemocníc po 1. decembri. V tento deň totiž vyprší výpovedná lehota vyše 2000 lekárom, ktorí k 1. októbru podali výpoveď.

„Budeme pripravení tak, aby sme zvládli akútne prípady od 1. decembra o polnoci?“ spýtal sa ministra predseda výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS). Uhliarik vyhlásil, že krízový plán s riaditeľmi nemocníc pripravuje a je schopný ho predstaviť v piatok (25.11.) tento týždeň alebo budúci pondelok (28.11.) v prípade, že lekári neustúpia. „Sedíme kontinuálne každý týždeň s riaditeľmi nemocníc. Minulý týždeň sme prizvali aj operačné stredisko aj krízové služby,“ povedal minister.

„Zomrú nevinní ľudia. Musíme si povedať pravdu, aká je. Dve nemocnice v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) nebudú schopné zabezpečiť akútnu zdravotnú starostlivosť,“ uviedol poslanec SNS Štefan Zelník. „Mal by si vyzvať lekárov, ako významný regionálny politik, aby stiahli svoje výpovede,“ adresoval poslancovi minister Uhliarik. Priznal však, že v Žilinskom samosprávnom kraji je situácia skutočne kritická. Podpredseda žilinského VÚC Jozef Štrba v pondelok (21.11.) informoval, že nemocnice v pôsobnosti ŽSK v Trstenej, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši a Čadci oddnes rušia plánované operácie. Realizovať ich majú nemocnice v Martine a Ružomberku.
„Keď tu niekto zomrie, budeme zodpovední všetci, ale začne sa ministerstvom zdravotníctva,“ podčiarkol exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD).

Poznamenal tiež, že sa informoval u košických anestéziológov, či si pripravili chod nemocnice po 1.12. a či zvolali krízový štáb. "Čo urobia s pacientom, ktorý vojde do nemocnice, kto ho ošetrí, ako to bude fungovať. Ide tu o chod nemocníc ako takých," dodal.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: