Podľa Rašiho by mala premiérka predložiť zastavenie transformácie v skrátenom konaní

Základnou požiadavkou odborárov pri podávaní výpovedí bolo zrušenie, nie pozastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Premiérka by preto mala v skrátenom legislatívnom konaní predložiť zákon, ktorý by zrušil transformáciu. Na dnešnom brífingu v parlamente to povedal exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD).

„Ideálne by bolo, ak by výpovede stiahnuté boli, ale myslím si, že bazálnym predpokladom je zrušenie transformácie,“ povedal Raši. Transformácia podľa neho stále trvá a do 30. júna budúceho roka tak nemocnice musia byť stransformované. Legislatívne zrušenie transformácie nemocníc na dnešnej tlačovej konferencii Slovenskej lekárskej komory (SLK) označil za nezmyselné jej prezident Milan Dragula.

Podľa Rašiho minister Uhliarik v tejto krízovej situácii zlyhal. „Zlyhal v tom, že situácii, ktorú mohol upokojiť vtedy, keď vznikla, nevenoval dostatočnú pozornosť. Snažíme sa niečo zahasiť na poslednú chvíľu,“ podčiarkol. Dodal tiež, že keby bol momentálne v situácii ministra Uhliarika, tak by sa zbláznil.

Šéf rezortu zdravotníctva dnes pred novinármi zopakoval, že na poslednom rokovaní s odborármi v pondelok (21.11.) sa nepodarilo dospieť k dohode v otázke zvýšenia platov. „Odborári stále žiadajú zvýšenie platov v priemere o 800 eur. Naozaj 300 eur je maximálna ponuka, ktorú si dnes Slovensko môže dovoliť,“ zdôraznil Uhliarik. „Tieto peniaze neboli v zásuvke, ale museli sme hľadať vnútorné rezervy."

Minister dodal, že ho šokovala požiadavka LOZu zvýšiť platy len lekárom, ktorí stiahli výpovede. „Podľa mňa si zaslúžia zvýšenie platov všetci lekári,“ uzavrel. Lekárske odborové združenie (LOZ) má v stredu (23.11.) rokovať s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) a prezidentom Ivanom Gašparovičom.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: