Výzvu, aby lekári stiahli svoje výpovede, nepodporili všetci koaliční poslanci

Za výzvu, aby lekári stiahli svoje výpovede a podpísali memorandum navrhnuté ministrom zdravotníctva, nezahlasovali na rokovaní zdravotníckeho parlamentného výboru ani všetci koaliční poslanci.

Uznesenie, ktoré navrhol šéf výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS), podporili len traja poslanci z SDKÚ-DS a poslanec Marián Kvasnička z KDH. Poslanci zo SaS, Mosta-Híd, Smeru-SD a SNS sa pri hlasovaní zdržali. Členovia zdravotníckeho výboru dnes niekoľko hodín rokovali s lekármi z Lekárskeho odborového združenia (LOZ). „Musím vyjadriť sklamanie, akým spôsobom pristúpili niektorí poslanci k riešeniu takej závažnej situácie. Hlavné posolstvo je, že kto z koho a pacient ostal úplne niekde inde spolu s lekárom,“ vyhlásil po rokovaní predseda LOZ Marián Kollár. „Dnešné rokovanie sa skončilo bez záveru, rokujeme ďalej,“ oznámil Novotný.

LOZ na rokovaní výboru žiadalo od poslancov záruky, aby sa zrušil zákon o transformácii nemocníc na akciové spoločnosti a aby sa v zákone zakotvili minimálne platové tarify lekárov. „Bolo potvrdené, že plat lekára je dehonestujúci, na tom sa zhodli všetci. Otázka bola len to, či je teraz ten správny čas a či by sa to malo robiť takouto formou. K transformácii bola rozprava, ale neprijalo sa k tomu stanovisko,“ referoval Kollár. V stredu (23.11.) budú lekárski odborári rokovať s prezidentom Ivanom Gašparovičom aj s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Predseda LOZ to vidí ako jednu z posledných možností odvrátiť situáciu, ktorá môže nastať po 1. decembri. Vtedy uplynie výpovedná lehota viac ako 2000 lekárom, ktorí podali výpovede k 1. októbru. „Chcem vyjadriť veľkú nádej v zajtrajšie stretnutie,“ povedal predseda združenia.

Zástupcovia lekárov, ktorí podali výpovede, sa na rokovaní výboru sťažovali, že minister Uhliarik neprejavil dostatočnú ochotu rokovať. Expertná skupina zložená zo zástupcov ministerstva zdravotníctva a LOZ podľa odborárov vytvorila zákon o zvýšení platov lekárov, ktorý mal minister Ivan Uhliarik (KDH) predložiť na rokovanie vlády. Jeden z členov expertnej skupiny za LOZ Ján Sýkora povedal, že norma bola hotová už 4. novembra, avšak minister ju dal do zásuvky. „Expertná komisia deklarovala, že nemajú problém, že nám tam dajú všetky naše požiadavky a v takejto forme to predložia pánovi ministrovi,“ uviedol Sýkora. Informácia o zákone prekvapila aj predsedu výboru Viliama Novotného. „Opýtam sa na to ministra,“ reagoval.

„Tento zákon je pripravený z legislatívneho hľadiska. Nepredložili sme ho preto, lebo na číslach, ktoré doň chcú vpísať odborári, sa nevieme dohodnúť. Naša ponuka je 300 eur plošne pre každého lekára,“ povedala pre TASR hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová. Lekári žiadajú podľa ministerstva v priemere 800 eur. Zollerová dodala, že o návrhu zákona rezort s odborármi prestal rokovať vo chvíli, keď zástupcovia LOZ po zastavení transformácie skonštatovali, že nie je splnená žiadna z ich požiadaviek.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: