Niektorí lekárnici žiadajú zastavenie účinnosti nového zákona o liekoch

Nový zákon o liekoch, ktorý začne byť účinný od decembra, je podľa niektorých lekárnikov v mnohých ustanoveniach právne nevykonateľný a vzájomne si odporujúci. "Zákon je pre mnohých individuálnych poskytovateľov lekárenskej starostlivosti likvidačný, je v rozpore s dobrými mravmi, morálkou a etikou a odporuje vyšším ustanoveniam základom právneho systému na Slovensku," napísali vo svojom stanovisku účastníci utorkovej (22.11.) konferencie Asociácie lekárnikov Slovenska.

Asi 250 lekárnikov preto žiada ministerstvo zdravotníctva o okamžité pozastavenie účinnosti právnej normy, ako aj o vypracovanie odbornej analýzy novely, na základe ktorej by sa mali navrhnúť opatrenia na úpravu "sporných" ustanovení. Chcú tiež opätovné zavedenia zákazu vernostných systémov v lekárňach na lieky na predpis a zákaz pre vlastníkov zdravotných poisťovní prevádzkovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Zákon o liekoch má v súčasnej podobe podľa stanoviska lekárnikov jasné znaky lobizmu a uprednostňovania biznisu pred racionálnym a ekonomicky efektívnym poskytovaním lekárenskej starostlivosti vo verejných lekárňach v prospech pacientov. "Zákon v tejto podobe jasne rešpektuje potreby a záujmy sieťových lekární na úkor dostupnosti a kvality lekárenských služieb pre pacientov a na úkor šetrenia verejnými zdrojmi," tvrdia. Podľa lekárnikov je zákon šitý na mieru finančným skupinám.

Ministerstvo zdravotníctva odmietlo kritiku lekárnikov. Ako pre TASR reagovala jeho hovorkyňa Katarína Zollerová, ministerstvo predložilo zákony tak, aby boli v prospech pacienta. Rezort zdravotníctva podľa jej slov chce, aby na základe vernostných systémov mohli zo zliav, ktoré poskytujú distribútori liekov lekárňam, profitovať aj pacienti. "Lekárne dnes dostávajú zľavy, ale celý zisk si nechávajú pre seba. Žiadne zľavy pacientom neposkytujú, lebo zákon im to neumožňuje. Nie je preto prekvapením, že sa im nový zákon nepáči. Ministerstvu zdravotníctva ide hlavne o pacientov," zdôraznila.

Ozrejmila, že vernostný systém fungoval do decembra roku 2009, pričom počas jeho existencie sa nezaznamenali žiadne problémy ako zánik lekární, zvýšená spotreba liekov ani nekvalitné poskytovanie lekárenských služieb. "Práve naopak, pacient mal možnosť si vybrať, či navštívi lekáreň preto, lebo mu poskytuje zľavu, alebo preto, lebo mu poskytuje odbornú radu, alebo kombináciu oboch," doplnila.

Zollerová poukázala, že v súčasnosti už existujú siete lekární, ale v inej právnej forme, ako dobrovoľné združenia. Dôvodom nového zákona má byť preto sprehľadnenie tvorby sietí lekární. Dnes je v tzv. sieťach združených 17 percent lekární. "Nemá prečo stúpať ich počet po účinnosti zákona, ak aj áno, je to stále konkurencia, ktorá môže viesť k lacnejším liekom a oveľa vyšším odborným radám, ktoré vďaka konkurencii lekáreň vie pacientovi poskytnúť. Pacient má právo a toto právo chceme zachovať aj do budúcna, vybrať si kam pôjde do lekárne – či už to bude sieťová alebo nesieťová lekáreň," uzavrela.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: