Študenti medicíny podporujú požiadavky lekárov

Slovenská asociácia študentov medicíny spolu s členskými organizáciami vyjadruje jednoznačnú podporu lekárskym odborom a ich požiadavkám na systémové zmeny v zdravotníctve. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré podpísala prezidentka asociácie Kornélia Chochoľaková.

"Súčasná katastrofálna situácia v slovenskom zdravotníctve priamo dopadá na kvalitu štúdia či počet budúcich slovenských lekárov. Stav nemocníc, ich zastarané vybavenie či prepracovanosť lekárov neumožňuje adekvátnu úroveň vzdelávania porovnateľnú so zahraničím. Študenti medicíny strácajú motiváciu voči svojmu povolaniu často už počas svojho štúdia, čoho následkom je odliv až tretiny absolventov," konštatovala. Podľa nej zodpovedné inštitúcie zdravotníkom stále neponúkli adekvátne riešenia.

Podporné stanovisko k požiadavkám lekárskych odborov dnes prezentoval aj Spolok medikov mesta Košice. "Aj my sme dennodenne konfrontovaní s problémami, ktoré sa v slovenských nemocniciach dlhú dobu neriešili, a preto máme záujem o zlepšenie podmienok, v ktorých sa pohybujeme," vysvetlil postoj spolku jeho predseda Tamás Ötvös.

K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: