Ak sa vláda a lekárski odborári nedohodnú, vyhlási sa núdzový stav

Prezident SR Ivan Gašparovič dal vláde a Lekárskemu odborovému združeniu (LOZ) ultimátum. Buď do soboty 26. novembra príde k dohode, alebo musí kabinet vyhlásiť núdzový stav.

"Znamená to, že sa vyhlási na nevyhnutný čas najdlhšie do 90 dní s tým, že sa uloží pracovná povinnosť na zabezpečenie výkonu zdravotnej starostlivosti," priblížil na dnešnej tlačovej konferencii. Lekári tak podľa neho budú musieť nastúpiť do zamestnania a stratia akúkoľvek výhodu, akú prezentovali vo svojom memorande. Vyzval preto všetkých, aby zvážili túto situáciu.

Súčasný stav označil za vážny, kedy kabinet nie je schopný podľa ústavy zabezpečiť starostlivosť o život a zdravie občanov, a lekári sa postavili do pozície, keď nie sú ochotní postarať sa o zdravie občanov, ak sa nesplnia ich požiadavky. Prezident je presvedčený o potrebe systémových opatrení na zmenu fungovania poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Na dnešnom stretnutí sa dohodlo, že zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti bude legislatívne garantované. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) pripraví návrh novely, ktorý pôjde na schválenie vláde a následne do Národnej rady (NR) SR. "Konečné rozhodnutie je na poslancoch," dodal. V prípade zvýšenia platov lekárov nemocníc o 300 eur tak, ako to ministerstvo navrhovalo v predloženom memorande, avizoval, že bude akceptovať aj inú formu legislatívneho zakotvenia. "Ale nemôžem garantovať niečo, čo je za rok 2012. Nemôžem garantovať niečo, čo by padlo na budúcu vládu, pretože by išlo o populizmus," zdôraznil Uhliarik. Vyjadril tiež ochotu rokovať o ďalších bodoch požiadaviek odborárov, teda o dodržiavaní Zákonníka práce a financovaní zdravotného systému spôsobom platby za diagnózu.

Pre prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska Mariána Petka je dôležitý fakt, že budúcoročné navýšenie platov lekárov vo všetkých typoch nemocníc bude finančne kryté. "Tieto prostriedky natečú do nemocníc cez zdravotné poisťovne," konštatoval. Šéf LOZ Marian Kollár pripomenul, že občania, ako aj lekári sú už vyše 20 rokov rukojemníkmi súčasného zdravotného systému. "Sme vydieraní jeho permanentným nedofinancovaním, nízkym ohodnotením lekárov a strašením Hippokratovou prísahou," poznamenal. Nevylúčil, že definitívna dohoda padne ešte dnes počas spoločného rokovania s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS).

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Milan Dragula vyjadril podporu aktivitám LOZ, avšak rovnako je za dohodu medzi ministerstvom a odborármi. "Komora navrhuje systémové opatrenia na riešenie situácie v zdravotníctve. Teraz riešime problém zamestnancov nemocníc, o chvíľu budeme musieť riešiť problém ambulantného sektora, lebo tam je tiež nedostatok zdrojov. To sú ale systémové kroky," upozornil. V prípade, že príde k dohode, tak vyzve lekárov na stiahnutie ich výpovedí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: