J. Blanár: Budeme žalovať SR pre finančnú diskrimináciu nemocníc ŽSK

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) bude žalovať Slovenskú republiku pre finančnú diskrimináciu nemocníc v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. TASR o tom informoval predseda ŽSK Juraj Blanár po dnešnom stretnutí s lekármi, ktorí podali výpovede v Liptovskej nemocnici s poliklinikou.

"Spôsob financovania slovenského zdravotníctva je absolútne nevyhovujúci a najviac naň doplácajú naše nemocnice. Dôkazom je, že hoci sú tiež verejnými, neboli oddlžené. Je neprípustné, aby sa vytvárali kategórie druhotriednych občanov, ktorí sa v nich liečia. V končenom dôsledku na to doplácajú aj neadekvátne ohodnotení lekári," zdôraznil Blanár s tým, že v štyroch nemocniciach ŽSK zaevidovali výpovede 125 z 274 lekárov.

ŽSK sa podľa neho púšťa do súdneho sporu so štátom s plnou vervou. "Pravdy sme sa nedovolali u premiérky či ministra zdravotníctva, u ktorého sme v tejto súvislosti intervenovali už niekoľkokrát. SR je predsa signatárom mnohých medzinárodných dohôd, ktoré zabraňujú akejkoľvek diskriminácii. Som zásadne proti tomu, aby sa zo zdravotníctva robil biznis. Je to verejná služba, ktorá má byť poskytnutá každému poistencovi," prízvukoval predseda ŽSK.

"Aj keď si uvedomujeme, že celý systém financovania je nastavený veľmi zle, nemôžeme brať ako rukojemníkov pacientov. Preto som požiadal lekárov, aby stiahli výpovede a ponúkol som im možnosť, ako sa legálnou cestou dopracovať k pravde. Pevne verím, že to zvážia a spojíme sa, aby sme odstránili všetky deformácie bez toho, aby na to, čo nezvládla vláda, doplatil čo i len jeden pacient," dodal Blanár.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: