Poliklinika v Poltári končí, samospráva sa ešte snaží rokovať

Lekárska starostlivosť v Poltárskej poliklinike sa končí. Väčšina lekárov sa z budovy už presťahovala a tí, čo zostali, odchádzajú do Lučenca. Ako pre TASR povedala zástupkyňa primátora Poltára Martina Brisudová, mesto poslalo lekárom zmluvy o budúcich zmluvách. Takto chcú zistiť, koľko lekárov je ešte ochotných v meste zostať a ponúknuť im náhradné priestory. Návrh zatiaľ prerokovala len mestská rada, definitívne rozhodnutie má priniesť až zasadnutie mestského zastupiteľstva 2. decembra.

Lekári v bývalej poliklinike tentoraz nedostali zmluvy od zdravotných poisťovní. V budove, ktorú odkúpila SPC Bankruptcy, pretrvávali problémy dlhodobo. Poliklinika riadne nefunguje už minimálne päť rokov. "Lekárom sa snažíme poskytnúť náhradné priestory. Sú dve alternatívy, ale zatiaľ je predčasné hovoriť, ktorá prejde. Ide o to, či mestské zastupiteľstvo schváli investičnú akciu na úpravu budovy. Uvažuje sa o priestoroch bývalého odborného učilišťa sklárskeho alebo o priestoroch v Slovglase," povedala Brisudová.

V bývalej poliklinike zostala spoločnosť Kardiomed. Poslanec mestského zastupiteľstva v Lučenci Karol Mičko, ktorý je štatutárom Kardiomedu, pre média vysvetlil, že keď zdravotné poisťovne nie sú ochotné polikliniku Poltár zazmluvniť, kompletnú zdravotnú starostlivosť chcú poskytovať v Lučenci. Mestá sú od seba vzdialené 20 kilometrov. Pacientov by do Lučenca dokonca mohli z Poltára voziť za symbolické cestovné. Banskobystrický samosprávny kraj situáciu zatiaľ nerieši. Hovorca úradu Peter Hajnala pre TASR potvrdil, že oficiálne o probléme ešte nevedia. "Banskobystrický samosprávny kraj k dnešnému dňu neeviduje žiadosť držiteľa povolenia na prevádzku ambulancií v poliklinike Poltár o zmenu povolenia. V prípade doručenia žiadosti rozhodne o ďalšom postupe," povedal Hajnala.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: