Detská fakultná nemocnica v Košiciach uzatvorí niektoré poschodia a zníži počet lôžok

Čiastočne uzatvorené poschodia a znížené počty lôžok bude mať Detská fakultná nemocnica (DFN) v Košiciach pre chýbajúcich lekárov, ktorí dodnes nestiahli svoje výpovede. Informoval o tom dnes riaditeľ DFN Peter Krcho na tlačovej konferencii v Košiciach. Zo zhruba 125 lekárov podalo výpoveď 52 a stiahlo ich len desať. Počet chýbajúcich lekárov sa tak zastavil na čísle 32.

Krcho oznámil, že počas krízového režimu si od decembra zostávajúci lekári nebudú môcť vziať dovolenky, nepôjdu na žiadne školenia a nebudú môcť mať iné úväzky. "Nedovolíme, aby boli deti ohrozené," zdôraznil šéf DFN. Sestry z niektorých zredukovaných oddelení by si mali pravdepodobne čerpať náhradné voľno. V plnej prevádzke bude fungovať päť oddelení - Klinika neonatológie, ORL oddelenie, Centrálny príjem, Detské neurologické oddelenie a Detské infekčné oddelenie. Vyšší počet chýbajúcich lekárov bude na Oddelení detskej chirurgii, I. a II. Klinike detskej onkológie a hematológie a III. klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny.

Krcho sa už stretol s pediatrami z košického regiónu a hovoril s nimi o spolupráci. "Dohodli sme sa, že budú pacientov posielať už kompletne vyšetrených," vysvetlil. Aj napriek krízovému režimu verí, že budú môcť realizovať viac intervencií, práve vďaka novým ľuďom, ktorých bude mať DFN v tíme. DFN už prijala desať nových lekárov. Na dohodu prijíma štyroch špecialistov, medzi nimi detského chirurga s dlhoročnou praxou, dvoch neurochirurgov pre potreby úrazov hlavy a detského urológa. DFN pomôžu aj traja lekári s dvojročnou praxou a traja lekári - absolventi. Medzi nimi je Kanaďan, ktorý ovláda slovenský jazyk, a jeden Čech.

"Počas prázdnin, keď si zamestnanci čerpajú dovolenky, chýba bežne takýto počet lekárov, chod nemocnice sme však schopní zabezpečiť," povedal ďalej Krcho. Podľa neho sa nemocnica vždy sústredila na kvalitu, aktuálne však musela ustúpiť do úzadia práve pre výpovede. DFN ročne prijme 6000 až 7000 malých pacientov z kraja, jednu tretinu tvoria deti z Prešova.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: