Lekárske odbory hľadajú kompromisné riešenie

Lekárske odbory dnes vo večerných hodinách začali hľadať kompromisné riešenie, ktoré by mohlo pomôcť vyriešiť situáciu s hromadnými výpoveďami lekárov. Odbory sa idú radiť o ponuke na riešenie situácie, ktorú im dala vláda. Hlavnou témou bude pravdepodobne otázka zvyšovania platov, na ktorej stále neexistuje dohoda. Vláda lekárom ponúkla zvýšenie platov v priemere o 300 eur, lekári ho však na stredajšom rokovaní s premiérkou Ivetou Radičovou odmietli s tým, že nemajú mandát prijať takúto ponuku.

"Určite sa dohodneme na nejakom kompromise, ale budeme informovať v piatok," uviedol pred stretnutím Klubu predsedov Lekárskeho odborového združenia v Banskej Bystrici šéf odborov Marian Kollár. Neskôr sa poopravil, že predpokladá, že sa odborári dohodnú na kompromise. O výsledku chce však najprv informovať premiérku, s ktorou by sa odbory v piatok 25. novembra mali stretnúť opäť za rokovacím stolom.

K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Vo výpovedi je stále asi 2000 lekárov v nemocniciach. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Či sa vláde podarí odvrátiť hrozbu krízovej situácie v zdravotníctve, zatiaľ stále nie je jasné. Ani po stredajšom (23.11.) nočnom rokovaní premiérky Ivety Radičovej a ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika s lekárskymi odborármi sa totiž nepodarilo dospieť k dohode. Za rokovacím stolom sa preto opäť stretnú v piatok (25.11.) na poludnie. Pokiaľ k dohode nedôjde, prezident Ivan Gašparovič avizoval, že vyhlási núdzový stav. Lekári tak budú musieť nastúpiť do práce, v opačnom prípade im bude hroziť trestné stíhanie.

Banskobystrickí lekári vyjadrili ochotu ísť do kompromisu

Predseda lekárskych odborov v Banskej Bystrici Jozef Baláž informoval, že na stretnutí lekárov za Banskú Bystricu bola vyjadrená ochota ísť do kompromisu, nielen časového, ale aj ohľadom výšky požadovaných platov. "Očakávame, že s istým kompromisom príde aj vláda, keďže opakovane počúvame len ponuku na 300-eurové zvýšenie. Čakáme, že tá dobrá vôľa bude na oboch stranách, že naozaj sa nájde kompromis," uviedol Baláž médiám pred dnešným večerným stretnutím Klubu predsedov Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v Banskej Bystrici. "Dostali sme mandát od našich lekárov (Rooseveltovej nemocnice a detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici, pozn. TASR), ktorí sa pred týmto samotným stretnutím vyjadrili k tomu, či prijmú ponuku vlády, či majú inú predstavu o tom, ako sa má riešiť naša požiadavka," priblížil Baláž. Pokračoval, že s týmto mandátom ide na stretnutie, na ktorom sa ďalej uvidí, ako sa vyjadria ostatné nemocnice a ako budú spoločne hovoriť o akceptovaní požiadaviek lekárov a ukončení akcie.

Predseda ŽSK požiadal lekárov o dohodu s ministerstvom zdravotníctva

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár dnes požiadal zástupcov lekárov v štyroch nemocniciach samosprávneho kraja, aby tlačili ich centrálnych predstaviteľov k dohode s ministerstvom zdravotníctva (MZ). Informoval o tom po dnešnom stretnutí s lekármi v Kysuckej Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Čadci. Zdôraznil, že situácia v nemocniciach ŽSK je aj po dnešných rokovaniach stále krízová. „Máme 125 výpovedí, čo reprezentuje takmer 50 percent lekárov v našich nemocniciach. Čo je najhoršia situácia v našom kraji, pretože v štátnych nemocniciach výpovede s výnimkou žilinskej fakultnej nemocnice vôbec tak nie je. Pre vašu informáciu sa výpovede v martinskej nemocnici blížia k nule a v ružomberskej nemocnici počet výpovedí klesol z 21 na 10 percent,“ skonštatoval Blanár.

Od začiatku novembra vyhodnocuje podľa predsedu ŽSK situáciu krízový štáb v spoluprácu so štátnymi nemocnicami v Žiline, Martine a Ružomberku. „Dospeli sme k dohodám, že v prípade, ak nastane krízová situácia, budeme akútne stavy posielať do nemocníc v Martine a Ružomberku. Pretože Žilina je rovnako vo veľmi krízovej situácii, keďže tam je vo výpovedi takmer 49 percent lekárov. Ale musím povedať, že je to len teoretické, pretože nikto nevie, ako to bude v praxi. Ak bude akútnych stavov tak veľa, že ich nebude zvládať ani martinská nemocnica, prípadne ružomberská nemocnica, všetky naše predpoklady sú absolútne nanič a nedokážeme to zabezpečiť,“ povedal Blanár.

Riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Anna Majbíková doplnila, situácia je stále kritická aj z toho dôvodu, že na určitých oddeleniach nemocníc dali výpovede všetci lekári. „Napríklad v Trstenej na gynekológii, v Dolnom Kubíne na oddelení anestézie a intenzívnej medicíny (OAIM), chirurgickom a ortopedickom oddelení. V Liptovskom Mikuláši je to oddelenie OAIM, chirurgia a traumatológia. Jediná nemocnica, kde nedali na určitých oddeleniach výpoveď všetci lekári, je nemocnica v Čadci,“ uviedla Majbíková.

V súčasnom období sú pozastavené plánované operácie v troch nemocniciach ŽSK okrem Čadce. „Neprijímame pacientov na plánované operácie a snažíme sa prepúšťať pacientov, ktorí sú schopní ísť do domáceho liečenia. Situácia je v každej nemocnici individuálna. Napríklad v Dolnom Kubíne už od pondelka robia len akútnych pacientov, ale v Trstenej robia plánovaných pacientov do konca mesiaca, v Liptovskom Mikuláši od piatku (25. 11.) prijímajú už len akútnych pacientov,“ dodala Majbíková.

Blanár na dnešných rokovaniach tiež vyzval lekárov, aby podporili ŽSK pri žalobe na Slovenskú republiku pre finančnú diskrimináciu nemocníc v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. „Myslím si, že takto môžeme poukázať, bez ohľadu na to, aká tu bude vláda, na základný problém. A to sú obrovské rozdiely medzi ohodnotením výkonov v nemocniciach ŽSK a v nemocniciach štátnych, ktoré sú vyššie. A nebodaj ešte súkromných nemocniciach, ktoré sú násobne vyššie. Pevne verím, že toto je cesta, ktorá môže viesť k úspechu,“ uzatvoril predseda ŽSK.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: