korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Lekárske odbory vraj odmietnu ponuku vlády na dohodu

Lekárske odbory sa na svojom nočnom štvrtkovom (24.11.) rokovaní údajne nedohodli na tom, že prijmú ponuku vlády, ktorá má reflektovať ich požiadavky. S odvolaním sa na svoje zdroje o tom na svojom webe noviny.sk informovala televízia Joj. Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár na otázku TASR, či lekári budú žiadať vyššie platy ako ponúka vláda, zatiaľ za vyše 1,5 hodiny nereagoval. Kabinet lekárom ponúkol priemerné 300 eurové zvýšenie základných miezd.

"Určite sa dohodneme na nejakom kompromise, ale budeme informovať v piatok," povedal pred stretnutím Klubu predsedov LOZ v Banskej Bystrici Kollár. Neskôr sa poopravil, že predpokladá, že sa odborári dohodnú na kompromise. Avizoval tiež, že o výsledku budú najprv informovať premiérku, s ktorou by sa odbory dnes mali stretnúť opäť za rokovacím stolom. Či tak Slovensku hrozí vyhlásenie núdzového stavu, nie je jasné.

K 1. októbru tohto roka podalo podľa údajov odborov výpovede vyše 2400 lekárov, ktorí pracujú v slovenských nemocniciach, asi 400 z nich svoje výpovede stiahlo. Vo výpovedi je stále asi 2000 lekárov v nemocniciach. Zdravotníci sa rozhodli siahnuť po radikálnom riešení pre neakceptovanie ich štyroch požiadaviek. V nich vyzývajú na dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.

Či sa vláde podarí odvrátiť hrozbu krízovej situácie v zdravotníctve, zatiaľ stále nie je jasné. Ani po stredajšom (23.11.) nočnom rokovaní premiérky Ivety Radičovej a ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika s lekárskymi odborármi sa totiž nepodarilo dospieť k dohode. Za rokovacím stolom sa preto opäť stretnú dnes na poludnie. Pokiaľ k dohode nedôjde, prezident Ivan Gašparovič avizoval, že vyhlási núdzový stav. Lekári tak budú musieť nastúpiť do práce, v opačnom prípade im bude hroziť trestné stíhanie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: